700-мільйонний транш від МВФ, який Україна розраховує отримати в листопаді, піде на покриття дефіциту держбюджету

Доля 700 мільйонів доларів, які Україна розраховує отримати від Міжнародного валютного фонду в рамках програми Stand-by, фактично вирішена: ці кошти підуть на покриття дефіциту державного бюджету, про що в інтерв'ю каналу ДОМ заявив радник президента з економічних питань Олег Устенко.

"Ці кошти закладені вже на покриття державного бюджету. Тому тут особливого вибору немає", - зазначив Устенко.

В Офісі президента підкреслюють, що чинна програма співробітництва (яка закінчується в грудні 2021 року) наразі виконана лише на 40%, тому для того, щоб вибрати зарезервовані для України 5 мільярдів доларів (зараз отримано лише 2), вона має бути продовжена.

"Ми раніше отримали 2,1 мільярда доларів - це 40% від загальної нашої програми. Ми зможемо просунутися автоматично після чергового траншу й отримати бракуючі 60%...логічний підхід - спробувати вибрати те, про що домовилися раніше ", - підкреслив Устенко.

При цьому варто відзначити, що станом на 1 жовтня дефіцит держбюджету, за даними Міністерства фінансів, сягнув 39,8 мільярда гривень, у порівнянні із вересневими показниками (6 мільярдів) збільшившись більш ніж у шість разів. Таким чином план видатків вкотре не було виконано, що, на думку аналітиків, наприкінці року призведе до накопичення потреби у фінансуванні видатків та, своєю чергою, до зростання інфляції й підвищення цін.

Водночас на початку вересня Верховна Рада ухвалила внесення змін до держбюджету на поточний рік, за якими видатки збільшуються до 40 мільярдів гривень: ці гроші планують спрямувати на інфраструктурні проєкти та соціальні заходи. При цьому левова частка цих коштів - 16,5 мільярдів - буде спрямована саме на інфраструктуру (зокрема, виділена "Укравтодору" та президентському проєктові "Велике будівництво"). Крім того, додаткові гроші знадобилися на виплати заробітної плати військовослужбовцям, фінансування субсидій та надання медичної допомоги пацієнтам з COVID-19. В уряді розраховують, що додаткові видатки будуть перекриті коштом податкових надходжень та ПДВ.

Нагадаємо, в проєкті держбюджету на 2022 рік спостерігається явний конфлікт між підвищенням цін та підвищенням розміру заробітної платні.

Нагадаємо, експерт пояснив, для чого було занижено показник ВВП у держбюджеті на 2022 рік.

Нагадаємо, Верховна рада підтримала проєкт закону, яким передбачається внесення змін до Державного бюджету на 2021 рік.