Податкова амністія передбачає, що в майбутньому будуть діяти санкції для тих, хто не «відбілив» свої активи, — закон у розробці

Амністія "сірих" активів, яка розпочалася у вересні поточного року і триватиме до вересня 2022 року, передбачає декларування раніше придбаних активів та сплату від них 5% податку. Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев розповів у ефірі програми «Право на Владу», кому слід задекларувати свої активи, якщо вони є, та які в майбутньому будуть санкції до тих, хто цього не зробить.

Гетманцев нагадав, що коли вони прийшли до влади у 2019 році, то прийняли закони, які спрямовані на цивілізовані правила оподаткування чи цивілізовані правила ведення бізнесу. Це і антиофшорний закон, це і фіскалізація, і зміни до закону про фінансовий моніторинг, і закон про автоматичний обмін податковою інформацією, завдяки якому зможуть дізнаватися про всі статки в наших резидентів закордоном.

"Податкова амністія є елементом цих рішень. Податкова амністія це право. Людина сама приймає рішення чи буде вона амністувати свої активи, чи ні", - підкреслив Гетманцев.

Голова комітету ще раз нагадав, що не підлягає амністуванню – це ті активи та придбання, які були придбані зі сплатою податків. Також Гетманцев зазначив, що є певні активи, які амністовані автоматично.

Це 400 тисяч на кожну людину, будинок 240 квадратів, квартира 120 квадратів, земельні ділянки у межах безоплатної приватизації.

"Якщо ваше майно перевищує цю суму, то раджу взяти участь у податковій амністії", - порадив чиновник.

Далі, Гетманцев зазначив, що перевірити ті активи, які у людини вже є ніхто не має права, а от при покупках та надбаннях у майбутньому «можуть спитати, де у людини взялися гроші».

"Спитають" не за пачку кефіру, і не за телевізор у 10 тисяч гривень, а за такі "коштовності" як автомобіль, коштовність, квартиру.

Якщо при придбанні дорогоцінної речі українець покаже декларацію про добровільну амністію, більше жодних питань для неї не буде.

Якщо ж підтвердити "білими" доходами наявність грошей не зможе, то будуть задіяні санкції.

На запитання ведучої, чи планують "спитати в людей", Гетманцев відповів ствердно, та розповів про законопроєкт, який розробляється у Кабінеті міністрів.

"Я буду відвертий ми плануємо потім спитати в людей. Це називається непрямі методи податкового контролю. Відповідний законопроєкт сьогодні розробляється кабінетом міністрів. Це буде не переслідування, а право держави запитати в людини, яка придбає коштовність, звідки в тебе ті гроші на придбання коштовності", - зауважив голова Комітету.

Людина, яка не зможе пояснити звідки в неї гроші, не зможе підтвердити своїми легальними доходами, амністованими доходами, 400 тисяч гривень, які амністовано автоматично, буде змушена доплатити податок на цю різницю.

"Нижній ліміт того придбання, коштовності, буде іще обговорюватися. Не виключено, що це будуть транспортні засоби квартири, дорогі речі".

Податкова зможе перевіряти такі придбання по реєстру.

Таким чином парламент хоче вивести з тіні економіку, та зламати стару систему, негласний суспільний договір, коли держава закриває очі на ухилення від податків, а громадяни терплять корупцію.

Цей "суспільний договір", зазначив Гетманцев, що завгодно, але не цивілізоване суспільство. Тому було прийняте рішення ввести правила, по яким живе весь цивілізований світ.

Депутати підтримали держбюджет на 2022 рік з урахуванням понад 1500 правок у першому читанні.

Данило Гетманцев показав, скільки вже приніс державі закон про державну амністію активів.

Володимир Зеленський підписав закон про зміни на 40 млрд грн додатково до бюджету на поточний рік.