Розрив між промисловою та споживчою інфляцією в Україні може призвести до скорочення виробництва

В 2021 році Україна стикнулася з непростою економічною ситуацією, коли промислова інфляція набагато обігнала споживчу - тобто, виробництво товарів стає дедалі дорожчим в той час, як ціни реалізації досі залишаються відносно низькими. Економіст Олексій Кущ вважає, що невдовзі це може призвести до того, що підприємці почнуть зупиняти виробництва, адже працювати за таких умов для них нерентабельно.

За словами Куща, стагфляція - ситуація, за якої гроші є, але виробництво все одно падає - зараз спостерігається у всьому світі і, відповідно, зачіпає Україну. Викликана стагфляція передусім, колосальним зростанням цін на енергоносії, викликаним пандемією. І якщо наслідки такого явища будуть болючими для світової економіки, для України вони можуть бути взагалі катастрофічними.

"Навіщо виробляти сьогодні, якщо завтра з урахуванням динаміки цін ти отримаєш виторг менше планового рівня витрат? Споживча інфляція в Україні за підсумками січня-вересня 2021 року склала 8,7%, а промислова - 32,4%. Розрив в 3,7 раза. Різниця в 23,7 п. п. Якщо взяти якесь "усереднене" підприємство в Україні, це означає, що матеріальна собівартість зросла на 32,4%, а ціна реалізації - на 8,7%", - наводить невтішні дані Олексій Кущ.

Таким чином, в України назріває криза пропозиції, оскільки попит населення через складну економічну ситуацію знизився.Наступним етапом, цілком можливо, стане зупинка багатьох підприємств.

При цьому політика Нацбанку за таких умов помилкова - регулятор вперто не бажає помічати, що зростання ВВП відбувається шляхом здорожчання сировини на світових ринках та "охолоджує" економіку високими процентними ставками. Потрібно ж, на думку Куща, прямо протилежне - дешеві кредити підприємцям, які б вони могли витратити на модернізацію виробництва таким чином, щоб знизити його енергоємність.

"Зараз Україна знаходиться на тому економічному відрізку, з якого стартували "нові індустріальні країни" 20-30 років тому. І розганяли вони своє зростання за допомогою порогових значень інфляції на рівні 10-15%. У нас все навпаки: планова низька інфляція (в таргеті НБУ) і очікування розвитку, якого при слабкій монетизації ВВП не буде. Що таке зростання Китаю на 7% при інфляції в 3-4%? Це постійне збільшення продуктивності праці і колосальні інвестиції. Але всього цього в Китаї не було б без двигуна у вигляді помірної порогової інфляції. Така ж картина у будь-якої країни, що динамічно розвивається: інфляційний поштовх, структурні реформи, стійке зростання. У нас теж були інфляційні "поштовхи", але не було справжніх реформ для запуску моделі зростання 5%+", - резюмує Олексій Кущ.

Думку експерта підтверджують і у Федерації роботодавців України. Зокрема, там стверджують, що найближчим часом на українську економіку чекає падіння експорту (неконкурентноспроможна через високі ціни українська продукція не буде потрібна на закордонних ринках). Невтішна картина спостерігається і на внутрішньому ринку, оскільки найвища ціна за продукцію, яку тільки може призначити виробник, скоро не покриватиме навіть собівартості продукту. Таким чином, чергове здорожчання газу призведе до зупинки багатьох заводів та фабрик, що, своєю чергою, вплине на рівень безробіття в країні, адже чимало робочих місць буде знищено.

Нагадаємо, українські підприємства можуть опинитися на межі зупинки через високу ціну на газ.

Нагадаємо, експерт пояснив, для чого було занижено показник ВВП у держбюджеті на 2022 рік.

Нагадаємо, МВФ знизив прогноз зростання ВВП України на наступний рік.