Економіст Олексій Кущ пояснив, для чого уряд занизив ВВП в проєкті бюджету на 2022 рік

Проєкт Держбюджету на 2022 рік, який 21 жовтня через величезну кількість поправок знову не змогла ухвалити Верховна Рада, не критикував тільки лінивий. Власне, політики й експерти ледь не змагаються між собою за найоригінальнішу назву для головного фінансового плану країни: зокрема, дітище Кабміну вже називали "бюджетом бідності" та "бюджетом катастрофи" через скорочення видатків на соціальну сферу, низький прожитковий мінімум та нереалістичні показники інфляції. "Антисоціальним" вважає держбюджет і економіст Олексій Кущ, який стверджує, що в цьому випадку Міністерство фінансів пішло на кричуще порушення правил, колосально занизивши ВВП.

"У той час, як номінальний ВВП до кінця 2021 року за прогнозами складе понад 5 трильйонів гривень, на наступний рік його заклали всього-на-всього в розмірі 5,369 трильйона гривень", - вважає Кущ.

За словами економіста, прогнозований ВВП у попередні роки завищували для того, щоб сподобатись кредиторам - зокрема, МВФ. Втім, після економічної кризи, яка внаслідок пандемії накрила чимало країн, МВФ почав поблажливіше ставитися до дефіциту бюджету; та й саме питання подальшої співпраці з Фондом досі залишається не з'ясованим до кінця. Тож перспективи зростання в уряді цілком спокійно знизили - це було зроблено через те, що вкрай "скупий" бюджет на 2022 рік урядові буде важко не виконати, адже і надходження до нього, і значення ВВП країни суттєво зменшені у порівнянні з 2021 роком.

"У Мінфіні підготували ґрунт для того, щоб постати в образі героїв, які в такі складні часи перевиконують план з доходів на десятки відсотків. Я вже бачу главу Мінфіну в "костюмі супермена", який гордо рапортує: план надходжень у першому кварталі перевиконано на 20%!", - переконаний експерт.

На думку Олексія Куща, за підсумками 2022 року уряд та Міністерство фінансів зможуть повернути ситуацію так, щоб претензій у влади до них не виникало, а відповідно - Кабміну не торкнулася чергова ротація кадрів.

Нагадаємо, Верховна Рада проголосувала у першому читанні держбюджет на 2022 рік.

Нагадаємо, в проєкті держбюджету на 2022 рік спостерігається явний конфлікт між підвищенням цін та підвищенням розміру заробітної платні.

Нагадаємо, Верховна рада підтримала проєкт закону, яким передбачається внесення змін до Державного бюджету на 2021 рік.