Українські банки посилили контроль за рахунками громадян та скоро отримають право перевіряти їх витрати

Податкова амністія, оголошена в Україні з 1 вересня 2021 року, поки що не принесла бажаних результатів: українці не спішать декларувати свої статки, тому за перший місяць до бюджету надійшло лише 4,5 мільйона гривень. Втім, влада не залишає спроб дізнатись правду про справжні доходи українців: в уряді подейкують про розробку закону про непрямі методи фінансового контролю. А поки закону ще нема, роль контролера взяли на себе банки, які виступають в якості установи первинного фінансового моніторингу, повідомляє OBOZREVATEL.

На практиці це означає, що банк має право в будь-який момент запитати власника рахунку про походження сум, які на нього надходять. Опиратися немає сенсу: в цьому випадку банк має право заблокувати рахунок (власне, в разі проведення підозрілих транзакцій, банк може заблокувати рахунок і картку навіть без попередження). В принципі, подібна практика вже застосовується досить широко - таким чином фінансові установи борються з відмиванням коштів та злочинними оборудками.

"На будь-яку трансакцію у вас має бути відповідь: чому вона відбувається. Коли ви відкриваєте рахунок у банку, вас попросять заповнити анкету, зокрема, позначити, навіщо він вам потрібен", - пояснив радник голови правління "Кредитвест банк" Василь Невмережицький.

Але це, запевняють фахівці, лише початок: зокрема, якщо зараз у банках "розбираються" із сумнівними клієнтами самотужки, не повідомляючи про це податкову, вже за рік все кардинально зміниться. Так, починаючи з другої половини 2022 року українцям, які захочуть зробити значну покупку (наприклад, придбати об'єкт нерухомості), доведеться пояснювати походження грошей або ж сплачувати 18% податок на прибуток.

Поки що ж українцям варто турбуватися про свої рахунок і картку лише в деяких випадках: мова йде про велику кількість дрібних банківських операцій з готівкою, проведення операцій на великі суми та просто велику - понад 100 на місяць - кількість операцій. Крім того, сумнівною банк вважатиме також раптові операції з великими сумами в тому випадку, якщо до того власник рахунку вдавався лише до дрібних транзакцій.

Нагадаємо, в уряді планують контролювати та оподатковувати гроші, зароблені українцями неофіційно.

Нагадаємо, голова податкового комітету парламенту Данило Гетманцев відзвітував про перші результати податкової амністії.

Нагадаємо, для отримання чергового траншу від МВФ парламент має внести зміни до закону про Нацбанк.