Депутати підтримали запропонований бюджет з правками, які було внесені депутатами та комісіями

У середу 20 жовтня верховна рада проголосувала у першому читанні держбюджет на 2022 рік.

Свої голоси у підтримку бюджету віддали 264 народних депутатів. Перед голосуванням основного фінансового документу на 2022 рік за трибуну вийшов голова бюджетного комітету Юрій Арістов.

Він наголосив, що за час підготовки до першого читання Комітет верховної ради з питань бюджету розглянув 3284 пропозиції від різних депутатів та комітетів а також врахували повністю або частково 1501 пропозицію.

Також Арістов зазначив, що проєкт бюджету було опрацьовано з урахуванням рахункової палати та головного експертного управління.

З прийнятих пропозицій від нардепів Арістов озвучив такі:

«Збільшення або передбаченя видатки державного бюджету на заходи спрямовані на боротьбу з covid-19 у навчальні заклади середньої освіти, придбання обладнання для харчоблоків для закладів загальної середньої освіти. А також реалізацію державних інвестиційних проектів визначивши видатки на рівні поточного року»

Крім того депутати вирішили включити до бюджету видатки на держпрограму «Питна вода України».

Головам Комітету також заявив, що прийняли пропозиції щодо забезпечення заходів з розвитку аеропортової інфраструктури, та здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, реалізації інфраструктурних проектів розвитку об'єктів соціально-культурної сфери.

Джерелом покриття додаткових видатків пропонується збільшення доходів від ПДВ з завезених товарів.

Також Комітет запропонував Уряду до другого читання опрацювати питання щодо підвищення соціальних стандартів, насамперед мінімальна зарплата та прожитковий мінімум, виходячи з фінансових можливостей держави.

Також депутати запропонували урядовцям доопрацювати бюджет збільшивши частки податку на доходи фізичних осіб, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування в рамках виконання Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та гарячої води.

«Комітет з питань бюджету у Верховній Раді рекомендує прийняти за основу та в цілому підготовлену постанову 6000 П, щодо висновків та пропозицій до законопроекту прошу підтримати рішення комітету».

https://www.youtube.com/watch?v=gHu3bY0DE1M

Після голови Комітету, слово взяв міністр фінансів Сергій Марченко. Він заявив, що документ був дуже ретельно розглянутий та доопрацьований. У обговореннях, за словами очільника Мінфіна, брали участь експерти, профільні асоціації та міжнародні партнери.

Голова Рахункової палати Валерій Пацкан підкреслив:

«Уряд вперше запровадив Бюджетну декларацію на 3 роки і державний бюджет-2022 має формуватися з урахуванням її показників та визначених стратегічних орієнтирів».

Рахункова палата знайшла додаткові доходи в проєкті державного бюджету загалом майже на 33 млрд грн. Пацкан наголосив, щоб ці кошти необхідно врахувати у остаточній редакції проєкту.

Народні депутати від різних фракцій висловили свої думки з приводу бюджету. ОПЗЖ – просто відмовилися голосувати проєкт. Юлія Тимошенко з «Батьківщини» назвали проєкт бюджетом крайньої бідності, та підкреслила, що за 30 років ще не бачила такого проєкту бюджету.

Депутати з «ЄС» наголосили, що бюджет написаний для інвестицій в людину - Володимира Зеленського, підпали під критику інвестиції у енергоефективність на суму 2,5 млрд грн.

Як видно з результатів голосування, депутати, які розкритикували бюджет не голосували за його прийняття, або були проти.

Попри те, документ пройшов перше читання.

Отже, доходна частина складає 1,267 трлн грн, видатки – 1,442 трлн грн.

Дефіцит бюджету 3,5% ВВП, що становить 188 млрд грн.

ВВП – на рівні 5 368,7 млрд грн. Економічний ріст прогнозується на рівні 3,8%.

На обслуговування держборгу витратять 181,4 млрд грн, на погашення — 393,3 млрд грн.

Середньомісячна зарплата становитиме 15 300 грн. Інфляція споживчих цін закладена на рівні 6,2%. Курс долара в середньому очікується на рівні 28,6 грн.

На органи влади у бюджеті закладено 134, 8 млрд грн.

Інші видатки враховують такі як видатки на безпеку та оборону – 5,95% ВВП. У 2022 році заплановано витратити 319,4 млрд грн, з яких 131 млрд грн заплановано для Міноборони.

Витрати на Освіту становлять 185,6 млрд грн. У бюджеті закладено витрати на підвищення зарплат вчителів та стипендій.

Видатки на сферу охорони здоров’я наступного року пропонуються розміром 197,2 млрд грн, зокрема на програму медичних гарантій — 157,5 млрд грн.

Дотація з бюджету 200,6 млрд грн. призначена для Пенсійного фонду, вона розрахована з урахуванням бюджету ПФУ в розмірі 531,2 млрд грн.

На думку експертів кредит від МВФ не покращить стан економіки в Україні.

Зеленський збільшив держбюджет на 40 млрд на поточний рік, на що витратять наші кошти.

Фінансові аналітики спрогнозували, яким буде курс долара в найближчі тижні.