Завдяки сприятливим погодним умовам ціни на газ в Європі зменшились, а газова криза трохи послабилася

Тепла погода та обіцянки Росії експортувати газ в "рекордних обсягах" зробили свою справу - газ в Європі почав дешевшати. Звісно, назвати ціну у 1051 доларів за тисячу кубометрів притомною важко, але у порівнянні із рекордною ціною на газ, яку зафіксували 6 жовтня (тоді 1000 кубометрів коштували майже 2 тисячі доларів), нинішні 1140 доларів за тисячу кубометрів уже видаються цілком нормальними. Повернулася на сцену і "зелена" енергетика: так, завдяки сприятливим погодним умовам запрацювали вітрові генератори, частково знявши навантаження з енергетичної системи, повідомляє видання Bloomberg.

Таким чином, Євросоюзові вдалося увійти в осінньо-зимовий період поступово, тим самим послабивши енергетичну кризу. Радують і синоптики: за їх прогнозами, відносно тепла погода протримається над Європою до кінця листопада, що, своєю чергою, стримуватиме ціни на газ.

А от обіцянки Росії про збільшення експорту газу мають свою ціну: за даними журналістів того ж таки Bloomberg, тепер Москва вдається до шантажу цілком відверто та вимагає надійних гарантій того, що "Північний поток-2" запрацює на повну силу найближчим часом.

Очевидно, у керівництві ЄС також потроху починають розуміти, що грати в "газові ігри" з Росією на даному етапі невигідно та навіть небезпечно - надто непередбачуваною видається поведінка партнера. Так, під час пленарного засідання Європарламенту президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн прямо назвала російський "Газпром" одним із винуватців енергетичної кризи.

"Глобальна економіка відновлюється після пандемії, тож попит на енергію зростає в усьому світі. Незвичайно довга та холодна зима, а потім незвичайно спекотне та сухе літо було у всій Північній півкулі. Весь світ був вражений, незалежно від енергетичної та кліматичної політики країн або від устрою ринку електроенергії. В Азії ціни є навіть вищими, ніж тут, у Європі. Але є щось особливе в європейській ситуації. Хоча "Газпром" виконував свої довгострокові контракти, він не відповів на зростання попиту, як це відбувалося минулими роками", - заявила президентка Єврокомісії.

Втім, на даному етапі, за словами пані фон дер Ляєн, єдиним виходом із ситуації для ЄС є лише диверсифікація постачальників газу та прискорення переходу на "зелену" енергетику. І, очевидно, сподівання на теплу зиму також.

Нагадаємо, в світі розпочалася енергетична криза, викликана здорожчанням та дефіцитом природного газу і нафти.

Нагадаємо, Єврокомісія розробила план заходів щодо подолання енергетичної кризи, викликаної здорожчанням газу.

Нагадаємо, законодавці ЄС сумніваються в тому, чи варто сертифікувати газопровід "Північний потік-2".