Експерти сумніваються в тому, що 700-мільйонний транш від МВФ, який Україна розраховує отримати в листопаді, покращить економічну ситуацію в країні

Питання надання Україні 700-мільйонного кредиту від МВФ можна вважати вирішеним: принаймні, місія Фонду, яка працювала в Україні з вересня, погодила дане питання. Тепер своє слово мають сказати Управління і Виконавча рада МВФ; втім, дещо залежить і від Верховної Ради, яка має встигнути підтримання внесення правок до Закону "Про Національний банк України" - в МВФ наполягають на тому, що регулятор має позбавитись політичного тиску.

Таким чином, чергове фінансове вливання в економіку, ймовірніше за все, відбудеться. Але історія програми Stand-by, за якою Україна зараз працює з МФВ, непроста: з червня 2020 по грудень 2021 року вітчизняна економіка мала отримати кредитів на суму 5 мільярдів доларів - натомість (враховуючи очікувані 700 мільйонів та не враховуючи серпневу "антикризову" допомогу в розмірі 2,7 мільярда доларів) загальна сума позик склала 2,1 мільярда доларів.

Прорахунки уряду, невиконання певних вимог МВФ, нецільове використання траншів - так чи інакше, але помітного покращення стану економіки країни співпраця з Фондом, на думку експертів не принесла. То чи варто продовжувати співробітництво, враховуючи, що чинні борги будуть лише примножуватись і рано чи пізно їх доведеться повертати?

На думку експерта Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, подальше співробітництво має сенс з точки зору майбутніх запозичень уряду України на міжнародному фінансовому ринку.Та й взяті раніше фінансові зобов'язання вимагають погашення, тому чинну програму Stand-by, яка закінчується в грудні, потрібно зберегти.

"Якщо у Фонді все ухвалять і не наробимо дурниць в якихось раніше узгоджених питаннях, тоді щось може вийти. Головні можливі дурниці - в корпоративному управлінні, встановленні фіксованих цін на енергоносії для населення, питаннях про контрольні цифри державного бюджету на наступний рік. Там і є простір для того, щоб дурниць і наробити", - вважає Пендзин.

А от фінансовий аналітик Олексій Кущ, який не схвалює співробітництво з МВФ, переконаний - Україні потрібно повертати економічну суб'єктність та "самій заробляти на себе", не боргуючи нікому. Щоправда, можливим це стане лише в разі прийняття національної економічної програми розвитку.

"Коли буде реалістичний і детальний план економічного зростання...Коли ми будемо чітко розуміти, звідки беремо ресурси для реалізації плану, які інститути розвитку ці ресурси будуть освоювати і до яких цілей ми повинні прийти. Але поки на рівні влади повна смислова порожнеча. Тому економічний націоналізм - це добре. Але коли він без царя в голові, все закінчиться сумно", - резюмує економіст.

Своєю чергою керуючий партнер "Національної антикризової групи" Тарас Загородній підіймає популярну тему "зовнішнього управління", під яке підпадає Україна, виконуючи вимоги МВФ та наполягає на тому, що нові й нові кредити лише підживлюють корупціонерів.

"Ми чіпляємося за продовження програми тому, що це вже стало корупційною годівницею. Спекулятивний капітал влаштовує істерику, що нам потрібен МВФ, від нас вимагають так звану дерегуляцію, але де-факто, щоб тільки фінансисти тут заробляли величезні відсотки, а українська економіка і народ цей банкет оплачували", - вважає Загородній.

Нагадаємо, для отримання чергового траншу від МВФ парламент має внести зміни до закону про Нацбанк.

Нагадаємо, черговий транш від МВФ за експертними оцінками коливатиметься в межах від 1 до 1,5 мільярда доларів.

Нагадаємо, МВФ знизив прогноз зростання ВВП України на 2022 рік.