У Канаді хочуть побудувати космодром, де запускатимуть український ракетоносій Циклон 4М

Будівництво космодрому анонсоване на кінець 2021 року. Про це заявив віцепрем'єр-міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський на своїй сторінці у Facebook.

За його словами, Україна та Канада уклали договір про спільний проєкт будівництва стартового комплексу для запуску космічних апаратів. Йдеться про ракетоносій "Циклон 4М", який належить до класу ракет-носіїв, призначених для доставлення в задану точку космосу або віддалений район Землі корисного навантаження. Наприклад, штучних супутників Землі, космічних кораблів, ядерних і неядерних бойових блоків.

Глава Мінстратегпрому підкреслив, що у проєкті беруть участь українські підприємства "Конструкторське бюро "Південне імені М.К. Янгеля" та "Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова".

З канадського боку – підприємство Maritime Launch Services LTD. Космодром побудують у провінції Канади Нова Скотія, біля Канасо, заплановано, що будівництво буде розпочато наприкінці 2021 році. Особливою умовою є виконання екологічних норм. Голова компанії MLS Стів Матьє сказав:

"Ми зробили все можливе для того, щоб відповідати всім нормам для вдалого початку проєкту".

Крім того, Олег Уруський зазначив, що старт "Циклон 4М" заплановано на 2023 рік.

"Стів Матьє, повідомив, що вже існують попередні домовленості з компаніями з США щодо запуску їхніх супутників українським ракетою-носієм «Циклон-4М». Перший запуск планується орієнтовно на кінець 2023 року", - зазначив у дописі міністр.

У публікації на Тhestar від 13 жовтня 2021 року наводять слова Стіва Матьє:

"Щодо дати запуску, я орієнтуюся на кінець 2023 року. Це 18 місяців будівництва, це шість місяців введення в експлуатацію".

Віцепрем'єр-міністр зазначив, що його відомство буде сприяти розвитку підприємств космічної галузі. Уруський сподівається, що спільний проєкт Канади та України дасть потенціал та відкриє нові горизонти для обох країн.

Реалізація деяких блоків українсько-канадського проєкту також є у цільовій космічній програмі України на 2021-2025 роки. Ця програма має бути розглянута в парламенті найближчим часом.

Нагадаємо, на розвиток космічної галузі до 2025 року Україна планує витратити майже 40 мільярдів гривень, із яких 30 мільярдів гривень — саме на проєкти по ракетам-носіям.

"Створення на комерційній основі стартового комплексу для запусків космічних апаратів в Канаді та використання на ньому українські ракети-носіїв надасть додатковий імпульс для технологічного розвитку підприємств космічної галузі України та сприятиме виходу нашої держави на ринки надання послуг із виведення космічних апаратів на навколоземну орбіту", - підсумував Уруський.

Варто зазначити, що попри те, що канадська компанія запевняє, що всі бюрократичні питання вже узгоджено, проте у західних ЗМІ пишуть, що є багато нюансів, зокрема протести щодо будівництва космодрому. Мешканці стурбовані тим, що через будівництво можуть виникнути проблеми з навколишнім середовищем.

"Я, наприклад, живу поруч із цим конкретним проєктом, і в цьому є небезпека, то чому я повинен його підтримувати? Плюс для мене недостатньо вагомий", - запевняє мешканець Канасо.

Космічні агентства розглядають можливість побудови ліфта на Місяць.

Стартапи розробили перший мегаполіс на 250 тисяч осіб для колонізації Місяця.

Україна планує запускати супутники та ракети у рамках програми з відновлення космічної галузі.