Подорожчання бензину та дизельного пального в Україні безпосередньо пов'язане зі зростанням цін на нафту у світі

Підвищення цін на бензин та дизель, яке спостерігається в Україні протягом останнього тижня, не стало несподіванкою для тих, хто знається на механізмі ціноутворення на паливно-мастильні матеріали та уважно слідкує за світовими цінами на нафту. А от пересічних українців ціни на АЗС, які зненацька "стрибнули" на 75-90 копійок за літр бензину і від 85-95 копійок за літр ДП, змусили занервувати. То що ж відбувається насправді, чому дорожчають бензин і дизель та чи буде межа раптовому зростанню цін?

Річ у тому, що з травня 2021 року ціни на пальне в Україні регулює Міністерство економіки, фахівці якого періодично перераховують ціни на бензин і дизель (в залежності від котирувань на пальне в порту Роттердам та включаючи вартість його доставки в Україну і націнку АЗС) і встановлюють для них граничну межу. Діятиме такий механізм лише на час карантину, причому регулювання не застосовується до цін на автогаз.

Таким чином, враховуючи новий "прейскурант" від Мінекономики, опублікований відомством 12 жовтня, власники мереж АЗС поспішили підняти ціни максимально - наскільки це дозволяє постанова уряду - високо. При цьому варто враховувати, що до нового розпорядження Міністерства економіки ціна на бензин і ДП не має перевищувати 32,57 грн/літр та 31,35 грн/літр відповідно.

Проте нового перерахунку цін від уряду залишається чекати недовго. Чи варто сподіватись на те, що до кінця жовтня ціни на пальне поповзуть вниз? На думку експертів, цього не станеться, і ось чому: в Мінекономіки розраховують рекомендовану ціну з огляду на вартість нафти в світі, але саме нафта, власне як і природний газ, наразі стали дефіцитом, і ціни на них зараз б'ють рекорди.

"Гарних прогнозів немає. Тому що ми бачимо, що відбувається з природним газом. А це і є драйвер цієї енергетичної кризи, тому що споживачі шукають альтернативу газовому пальному і знаходять його у скрапленому газі, у мазуті тощо. Тому зростають ціни на нафту. Не так трагічно, як на природний газ. Але якщо минулого тижня була ціна 82-82 доларів за барель, то сьогодні це 85-86 доларів за барель", — заявив в ефірі телеканалу Еспресо директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн.

При цьому експерт упевнений - механізм регулювання цін, який застосовує Мінекономіки, рятує ситуацію. В протилежному разі ціни на заправках були б на кілька гривень вищими за ті, на які сьогодні з жахом дивляться українці.

Нагадаємо, в Міністерстві економіки дозволили власникам АЗС підняти ціни за формулою "Роттердам+", попередньо встановивши нові середні ціни на літр дизпалива та бензину.

Нагадаємо, енергетична криза, в якій через дефіцит природного газу опинилися чимало країн, поглиблюється, адже тепер світові не вистачає ще й нафти.

Нагадаємо, через брак запасів вугілля Україні вперше з 90-х років минулого століття всерйоз загрожують віялові відключення електроенергії.