Через брак запасів вугілля Україні вперше з 90-х років минулого століття всерйоз загрожують віялові відключення електроенергії

Вже на початку листопада Україна, імовірніше за все, купуватиме електроенергію в Білорусі: старт процесові дало оголошення офіційного конкурсу на доступ до перетину ЛЕП між країнами. Про це стало відомо з даних на сайті НЕК "Укренерго", яке проводитиме конкурс.

Таким чином, питання імпорту електроенергії фактично можна вважати вирішеним, оскільки, за збігом обставин, мораторій на купівлю електроенергії в Білорусі та Росії офіційно закінчується саме 1 листопада, а ситуація із запасами вугілля на державних та приватних ТЕЦ і ТЕС склалася критична.

Примітно, що ще 12 жовтня в Міністерстві енергетики категорично спростовували опубліковану в ЗМІ інформацію про імпорт білоруської електроенергії - у відомстві запевняли, що завдяки збільшеному майже у 2 рази в серпні графіку накопичення вугілля осінньо-зимовий період Україна має пройти без ексцесів.

"Питання добровільного або примусового обмеження споживання електроенергії не стоять на порядку денному", - підкреслили в Міненерго.

То що ж відбувається насправді та чому в Україні все частіше почали подейкувати про віялові відключення електроенергії під час опалювального сезону? Річ у тім, що станом на ранок 18 жовтня запаси вугілля на ТЕС і ТЕЦ (і це лише за офіційними даними) складають 752,9 тисячі тонн - тобто, менші від планових у 3,8 рази.

Інфографіка: Міністерство енергетики

При цьому в державному ПАТ "Центренерго", дивуючи експертів, заявляють про повну готовність до зими в той час, як компанія має запаси вугілля, в десять разів менші за необхідні - лише 72 тисячі тонн. Втім, судячи з заяви, в "Центренерго" сподіваються "викрутитись" за допомогою українських шахт та імпортних контрактів (забуваючи при цьому про те, що вугілля, разом з нафтою та газом, зараз знаходиться в статусі дефіциту для більшості країн).

А от у приватній ДТЕК чесно зізнаються в тому, що мають проблеми із постачанням вугілля: пропозицій бракує, тому купувати ресурс доводиться за дуже високою ціною. Зарадити ситуації в компанії сподіваються коштом власного видобутку, але можливості блекаутів восени і взимку також не виключають.

"Це ускладнює придбання вугілля для української генерації і може призвести до обмежень споживання електрики взимку", – заявив виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук.

Примітно, що справжні масштаби енергетичної кризи випадково розкрив голова Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус, якого під час засідання парламенту журналісти "впіймали" за листуванням з колегою. Зокрема, в одному зі своїх повідомлень нардеп визнає, що запаси вугілля наразі в 4 рази менші, ніж потрібно.

"Там проблема, вугілля лише 750 тис., а по плану 3 мільйони тонн", - написав Герус.

Фото: facebook.com/dzindzia

Очевидно, що з тих чи інших причин не спрацював і сценарій із нарощуванням виробництва атомної енергії, на який покладався голова Міненерго Герман Галущенко. Зокрема, міністр обіцяв, що Україна впевнено пройде осінньо-зимовий період, задіявши 14 з 15 енергоблоків на вітчизняних АЕС.

Таким чином виходить, що врятувати ситуацію може лише імпортна - білоруська - електроенергія? Звісно, це вихід, проте вважати такий варіант надійним на сто відсотків не варто: враховуючи політичну ситуацію та складні стосунки між країнами, Білорусь може просто відмовити Україні в імпорті або в будь-який момент порушити контракт. В цьому випадку іншого виходу, крім внутрішнього обмеження споживання електроенергії, в уряду просто не залишиться.

Нагадаємо, зниження тарифу на електроенергію в Україні, на думку експертів, стане причиною зростання інфляції.

Нагадаємо, енергетична криза, яка загрожує Україні під час прийдешнього опалювального сезону, на думку експерта є штучною та створеною в інтересах ПФГ.

Нагадаємо, в світі розпочалася енергетична криза, викликана здорожчанням та дефіцитом природного газу і нафти.