Для отримання чергового траншу від МВФ парламент має внести зміни до закону про Нацбанк

До 22 жовтня Верховна Рада планує розглянути та ухвалити три закони, які безпосередньо торкаються роботи Нацбанку України - зокрема, змінюють повноваження та обмежують функціонал Ради НБУ, а також змінюють порядок взаємодії між банком та урядом під час підготовки бюджетної декларації регулятором. На ухваленні цих законів наполягає Міжнародний валютний фонд, тому "правильне" голосування за законопроєкти під номерами 5850, 5852 та 5853 можна вважати запорукою отримання Україною чергового траншу - він, як сподіваються в уряді, має надійти вже в листопаді. Про це на своєму каналі в Telegram повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

Всі три законопроєкти мають одну мету: зменшення політичного впливу на рішення, які приймає регулятор. Так, зокрема, законопроєкти 5850 та 5852 безпосередньо стосуються Ради НБУ. Перший документ обмежує функціонал органу, забороняючи членам Ради (які, до слова, призначаються за президентською та парламентською квотами) здійснювати аналіз впливу грошово-кредитної політики НБУ на соціально-економічний розвиток та надавати пропозиції до зміни цієї політики правлінню НБУ, а також оцінювати роботу правління. Крім того, документ впроваджує своєрідний "кодекс етики" для членів Ради, за яким на цей пост не можуть обиратися екс-голови прогорілих банків та люди, які притягалися до кримінальної відповідальності. Крім всього, НБУ отримає право (замість нинішнього обов'язку) консультуватися з Кабміном.

Другий законопроєкт спрощує процедуру купівлі юридичних послуг Нацбанком: завдяки документу регулятор зможе обирати юридичних представників без проходження процедури публічного тендеру. На думку авторів законопроекту, це допоможе зекономити час при захисті інтересів НБУ у міжнародних суперечках.

Третій законопроєкт - документ за номером 5853 - передбачає зміни до порядку комунікації між урядом та Нацбанком під час підготовки останнім бюджетної декларації. Зокрема, законопроєкт передбачає, що НБУ не подаватиме президентові, уряду та парламенту прогнози своїх прибутків, а лише інформуватиме про них, позбавляючись тим самим від відповідальності за непевність прогнозів.

Нагадаємо, черговий транш від МВФ за експертними оцінками коливатиметься в межах від 1 до 1,5 мільярда доларів.

Нагадаємо, МВФ знизив прогноз зростання ВВП України на 2022 рік.

Нагадаємо, українські банки показали найкращий результат за останні 10 років, заробивши понад 45 мільярдів гривень протягом 2021 року.