Через сплеск захворюваності на COVID-19 Україна ризикує "вилетіти" з європейського списку країн, безпечних для відвідування

Млява вакцинаційна кампанія та різкий сплеск захворюваності на коронавірус можуть призвести до того, що українцям заборонять відвідувати країни ЄС, а самим європейцям відрадять відвідувати Україну. Принаймні, про те, що виключення України з так званого "зеленого списку" - питання декількох днів, із посиланням на власні джерела вже повідомляють ЗМІ.

"З огляду на сплеск COVID-19, наступного тижня Україну планують вилучити з рекомендованого ЄС списку третіх країн, безпечних для подорожей", - зазначає кореспондент Радіо Свобода Ріхард Юзвяк.

Чи станеться це насправді, адже ще 8 жовтня ЄС залишив Україну в "зеленому списку" безпечних для подорожей країн попри порушення численних протиепідемічних норм, встановлених європейським законодавством про безперешкодний в'їзд? Цілком ймовірно, адже зараз Україна займає 19-е місце у світі за кількістю виявлених нових випадків захворювання на COVID-19. Станом на ранок 19 жовтня статистика смертності рекордна з початку пандемії - за минулу добу в України жертвами коронавірусу стали 538 осіб, кількість нових виявлених випадків захворювання сягнула 15 579, а кількість людей, які пройшли повний курс вакцинації, досі не дотягує й до 7 мільйонів.

Втім, у Міністерстві закордонних справ України запевняють - мова про виключення України із "зеленого списку" на офіційному рівні поки що не йде, хоча, з огляду на погіршення епідемічної ситуації, країни ЄС вже посилюють карантинні заходи.

"Європейський Союз поки не ухвалював формального рішення. Водночас МЗС України раніше вже повідомляло, що у разі зростання показників захворюваності на COVID-19 в Україні, ЄС може ухвалити рекомендацію про виключення нашої держави зі списку країн, громадяни яких можуть здійснювати несуттєві поїздки до Євросоюзу. Брюссель переглядає список країн щодватижні та коригує його в залежності від розвитку епідемічної ситуації", - повідомив в Facebook речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.

При цьому Ніколенко підкреслив, що в цьому випадку мова про скасування не йде: виключення із "зеленого списку" означає введення тимчасових обмежень на туристичні поїздки до покращення епідемічної ситуації. При цьому рішення про заборону чи дозвіл на в'їзд для українців кожна країна-член ЄС буде ухвалювати окремо.

"Досвід деяких наших сусідів, які у попередні тижні вже були виключені із "зеленого списку" ЄС, демонструє, що не слід очікувати тотального закриття кордонів, як торік". - зазначив Ніколенко.

Тим часом епідемічна ситуація в Україні погіршується: лікарі повідомляють про переповнені реанімації, в "червоній" карантинній зоні опинилося вже п'ять областей, а смертність від COVID-19 перевищує показники "першої хвилі" пандемії. Причиною цього став "дельта"-штам коронавірусу, який, за свідченням медиків, є набагато заразнішим, ніж його попередники, поширюється швидше та спричиняє важчий перебіг хвороби.

За словами головного санлікаря України Ігоря Кузіна, нинішня непроста ситуація стала наслідком легковажного ставлення українців до вакцинації.

"Ця ситуація не залишила жодного виходу, аніж як посилити обмежувальні заходи. Не виключено, що червоний рівень епіднебезпеки можуть встановити також й в інших областях, тому саме зараз у кожного регіону України є вибір: зробити щеплення або й надалі жити в режимі посилених протиепідемічних правил", - попередив Кузін.

Нагадаємо, починаючи з 21 жовтня українці зможуть подорожувати поїздами та автобусами лише за наявності сертифіката про вакцинацію.

Нагадаємо, новий локдаун, введений у зв'язку із четвертою хвилею COVID-19, завадить ВВП України зрости до 4% до кінця 2021 року.

Нагадаємо, в Міністерстві охорони здоров'я розглядають можливість введення примусової вакцинації.