Подальше "ручне" утримання тарифів на електроенергію буде політичним рішенням, яке зашкодить економіці

Серпневі прогнози Міністерства енергетики, які стосувалися значного підвищення тарифу на електроенергію, змусили українців понервувати - ще б пак, адже попри те, що кінцеву суму у відомстві так і не озвучили, ходили чутки про те, що вартість кіловату може сягнути 3-х гривень. З подачі президента Володимира Зеленського цього не сталося: електроенергія, навпаки, подешевшала на 24 копійки, через що протягом опалювального сезону українці сплачуватимуть 1,44 гривні за кіловат.

Втім, особливо радіти "президентським" 1,44 гривні за кВт не варто: по суті, це той самий "пільговий" тариф, який діяв в Україні з 2017 по 2021 роки, тільки на 54 копійки дорожчий (у порівнянні з 90 копійками за кіловат при умові споживання до 100 кВт\год на місяць). Повернувши українцям можливість сплачувати менше в залежності від об'ємів споживання (зараз ліміт пільгового споживання збільшили до 250 кВт\год на місяць), уряд вдався до популістичного "ручного" регулювання тарифу, тим самим завдавши удару по обленерго, яким штучно обмежили прибуток. Наслідки у вигляді якості електропостачання невдовзі дадуть про себе знати, адже обленерго втратили можливість фінансувати модернізацію електромереж які, за даними 2020 року, зношені на 60-80%.

Таким чином, в найближчі пів року українці купуватимуть електроенергію за ціною, яка помітно не дотягує до собівартості кіловату - в умовах ринкової економіки він мав би коштувати, за різними оцінками, від 2,5 до 4-х гривень (причому тільки транспортування електроенергії вже зараз обходиться в 1 гривню). Виходом з ситуації була б компенсація різниці в тарифах, проте такий широкий жест обійшовся б державі у чималу суму, наявність якої в бюджеті вкрай сумнівна.

Чи зросте чинний тариф на електроенергію по завершенню опалювального сезону? Зараз на це питання відповісти важко, але, скоріше за все, відповідь ствердна, адже собівартість електроенергії неухильно зростає. При цьому ухилятись від компенсації різниці в тарифах уряд також не зможе: в цьому випадку роль компенсаторів доведеться взяти на себе непобутовим споживачам, що своєю чергою призведе до стрімкого зростання цін на товари та послуги, оскільки вартість електроенергії закладається в них автоматично.

"Найкращими шляхом все-таки має стати поступове приведення тарифу для населення до ринкового рівня. Водночас паралельно вразливим споживачам має надаватися ефективна адресна державна підтримка", - вважає експерт DiXi Group Богдан Серебренніков.

Нагадаємо, від приєднання до європейської енергетичної системи Україна отримає 1,5 мільярда доларів щорічно.

Нагадаємо, зниження тарифу на електроенергію в Україні, на думку експертів, стане причиною зростання інфляції.

Нагадаємо, в світі розпочалася енергетична криза, викликана здорожчанням та дефіцитом природного газу і нафти.