Від приєднання до європейської енергетичної системи Україна отримає 1,5 мільярда доларів щорічно

Об'єднання української та європейської енергосистем або так званий "енергетичний безвіз" буде виключно вигідним для України, оскільки, за підрахунками Світового банку, приноситиме економіці до 1,5 мільярда доларів щорічно. Про це на своїй сторінці в Facebook повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

"Мова йде про приєднання до європейської енергомережі та остаточну енергонезалежність від Росії. Економічний ефект від такого приєднання, за підрахунками Світового банку, може складати 1,5 млрд доларів щороку", - зазначив голова уряду.

Інтеграція до європейської енергомережі ENTSO-E, на думку Шмигаля, зробить Україну частиною великої європейської енергосистеми із чіткими та зрозумілими, на відміну від російсько-білоруських, правилами гри та зробить країну навсправжки енергонезалежною.

При цьому перспективи отримання Україною "енергетичного безвізу" досить високі - в Кабінеті міністрів розраховують, що це може статися вже у 2023 році. Зокрема, відповідна "Угода про умови майбутнього об'єднання енергосистем", що стала відправною точкою для України, була підписана в червні 2021 року. Втім, такі вигідні 1,5 мільярда доларів щороку просто так не дістануться: країна має виконати низку попередніх вимог, які висувають в ЄС. Зокрема, мова йде про перебудову енергетичного ринку таким чином, щоб він працював виключно на ринкових механізмах, відключення від російської енергосистеми, модернізація електростанцій та розв'язання суперечливих питань щодо забезпечення електроенергією окупованих районів.

Задача ускладнюється тим, що виконати всі ці вимоги треба у вкрай стислий термін. Втім, експерти впевнені, що Україна здатна впоратись із усіма завданнями вчасно, тим більше, що переваги від об'єднання європейської та вітчизняної енергосистем того варті.

"Енергетична інтеграція зробить для інтеграції України в європейський простір навіть більше, ніж безвіз...Навіть попереднє моделювання показує, що в деяких регіонах ціна на електрику може зменшитися приблизно на 30 відсотків", - заявив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко в коментарі виданню DW.

Відзначимо, що "енергетичний безвіз" має стати одним з п'яти "безвізів", який в уряді планують укласти з Євросоюзом. Зокрема, "авіаційний безвіз" або угоду про відкрите небо було підписано на початку жовтня за підсумками саміту Україна-ЄС, позитивні зрушення стосовно "промислового безвізу" очікуються до кінця поточного року, а "цифровий безвіз", за оцінками уряду, реалізовується швидкими темпами. Таким чином, на черзі лишаються "митний" та "енергетичний" безвізи.

Нагадаємо, зниження тарифу на електроенергію в Україні, на думку експертів, стане причиною зростання інфляції.

Нагадаємо, енергетична криза, яка загрожує Україні під час прийдешнього опалювального сезону, на думку експерта є штучною та створеною в інтересах ПФГ.

Нагадаємо, в світі розпочалася енергетична криза, викликана здорожчанням та дефіцитом природного газу і нафти.