Марсохід Perseverance шукає сліди марсіанського життя на Червоній планеті

Поки люди з захопленням поринають у світ фантастики в кінотеатрах та книгах, на Марсі працює потужний марсохід, який досліджує планету. У лютому поточного року NASA відправило на Марс марсохід Perseverance. За земними мірками марсохід знаходиться на Червоній планеті дев'ять земних місяців, за марсіанськими 216 діб. Про це пише ВВС.

Наразі марсохід не знайшов слідів життя, але вчені впевнені – мікроорганізми на Марсі існували. Після досліджень, які провів Perseverance, стало відомо, де їх шукати.

Дослідження розпочалося з кратера Джезеро в північній півкулі Марса, куди приземлився Perseverance. За час перебування марсохід подолав відстань у 2,67 км. Він зміг зробити велику кількість знімків, зразків породи, та записав марсіанські звуки. Марсохід оснащений надпотужними 19 камерами Mastcam-Z і SuperCam.

Фото: скриншот NASA

Чому саме Джезеро?

Джезеро обрали через його величину – 49 км та різноманітності порід. Вчені дійшли згоди, що ймовірно сотні мільйонів років тому клімат на Марсі був теплішим ніж тепер, а атмосфера щільніша. На таку думку їх наштовхнув вигляд ґрунту, який з космосу виглядав як осадова глина. Це підтвердилося.

Після опублікованих результатів знімків 7 жовтня в Science, планетологи затвердилися у думці, що на місці кратера було озеро, у яке впадала річка, а у ній, імовірно існувало примітивне життя.

Один з авторів статті у Science професор Санджив Гупта з Імперського коледжу в Лондоні хахначає, що найцікавішими є знімки пагорба заввишки у 80 метрів, який називають Кодьяк. На ньому чітко видно горизонтальні прошарки відкладень,

"Тут вирувала течія та бурхливі повені, імовірно вони відбувалися через кліматичні зміни. Щоб перемістити такі брили потрібен дуже потужний птотік", - каже професор.

Фото: скриншот NASA

Підтвердження існування водойм на Червоній планеті є найбільшим досягненням місії.

На зонді який знаходиться на марсоході вчені розмістили гелікоптер, завбільшки з грейпфрут. Він також робить знімки, а також ним намагаються керувати наземною технікою. Думка вчених щодо доцільності гелікоптера розбігаються, але вже те, що гелікоптер можна використовувати на інших планетах можна вважати досягненням.

Як переправлятимуть зразки на Землю?

Робот збирає марсіанські породи для відправки на Землю. Експерс-аналіз показав наявність мінеральних солей та лавового базальту. Вчені заявляють, що можливо у слідах порід зможуть прослідкувати хімічні сліди мікроорганізмів.

Щоб доправити зразки порід на Землю NASA і його партнери з Європейського космічного агентства готують складну операцію під назвою Mars Sample Return ("Повернення марсіанських зразків").

Фото: скриншот NASA

Космічний апарат доправить британський марсохід до Perseverance, забере зразки та завантажить на своє судно. Відлетить на орбіту Марса і зістикується з транспортним судном.

Британський марсохід Sample Fetch Rover почнуть випробовувати на Землі у листопаді цього року.

Вчені в очікуванні зразків з Марсу. Вони поділилися своїми очікуваннями. Адже досі всі висновки були зроблені лише за знімками з космосу.

«Ми на порозі нового етапу вивчення Марса. Невдовзі ми вперше побачимо на Землі зразки породи іншої планети», - заявила керівниця відділу дослідження космосу Британського космічного агентства Сью Горн.

Лише після ретельних досліджень ґрунту Марсу стане зрозумілим, чи можливе позаземне життя. Місію з повернення зразків ґрунту Червоної планети планують на 2030 рік.

Вчені вирішили побудувати на місяць ліфт, чи реальні амбітні плани.

Стартапи розробили перший мегаполіс на 250 тисяч осіб на Марсі

Україна купила судно-криголам, для вивчення Антарктики.