Європа могла б уникнути енергетичної кризи, якби скористалася можливостями української ГТС, потужнішої за "Північний потік-2"

Росія маніпулює даними, роблячи заяви про те, що транзит газу через Україну в 2021 році був збільшений, оскільки факти свідчать про прямо протилежне - обсяг блакитного палива, прокачаного через вітчизняну ГТС в поточному році зменшився втроє. Про це на своїй сторінці в Facebook заявив генеральний директор Оператор ГТС України Сергій Макогон.

"Газпром тричі зменшував транзит Україною у 2021 році. 1 січня 2020 року з 186 млн м3 на добу до 124 млн м3, з 1 вересня знизив до 109 млн м3, а 1 жовтня після початку постачання газу до Угорщини через Турецький та Болгарський потоки - до 86 млн м3, хоча сплачує за 109 млн м3", - наголосив Макогон.

За словами Макогона, протягом року "Газпром" цілеспрямовано не використовував потужності, за які вже було сплачено російською компанією. При цьому Росія постійно порушує умови контракту, за яким щоденні обсяги газу, який проходить через українську ГТС, мають складати 109 мільйонів кубометрів, тоді як зараз транспортується близько 86 мільйонів кубометрів на добу.

За умови енергетичної кризи та рекордно високих цін на газ в Європі, країни Євросоюзу мали б звернути увагу на ситуацію, що склалася, оскільки "Газпром" фактично саботує попередні домовленості.

"Україна готова транспортувати додатково значні обсяги газу, що перевищують потужність Північного Потоку 2. Наразі заявок від Газпрому на додаткові потужності не надходило...Вочевидь, збільшення постачання газу до ЄС не входить у плани Газпрому", - заявляє Сергій Макогон.

Інфографіка: facebook.com/mcfire76

Тим часом в Міненерго спростовують і нещодавні заяви президента РФ стосовно зношеності української ГТС. У відомстві заявляють про те, що газотранспортна мережа постійно проходить діагностичне обстеження та регулярно модернізується: в її капітальний ремонт, технічне переобладнання та реконструкцію вкладено 1,5 мільярди євро інвестицій. Зокрема, лише в 2021 році зі згаданою метою було використано 4,6 мільярда гривень.

"Жодного разу інциденти на українській ГТС не призвели до припинення газопостачання. Вона є однією з найбільших та розгалуженіших газотранспортних систем Європи, і це дозволяє здійснювати оперативне маневрування потоками природного газу", - повідомляють в Міненерго.

При цьому назвати задовільним стан російської газотранспортної системи неможливо: лише протягом 2021 року вона зазнала сімох великих аварій. Особливо зношеними вважаються традиційні транзитні коридори Союз, Уренгой та Прогрес. Зважаючи на те, які шалені суми було вкладено в будівництво газогону "Північний потік-2", можна з упевненістю сказати, що Росія залишила поза увагою стан власної наземної інфраструктури ГТС.

Нагадаємо, Єврокомісія розробила план заходів щодо подолання енергетичної кризи, викликаної здорожчанням газу.

Нагадаємо, транзит газу через ГТС України знизився на 17% у порівнянні з 2020 роком.

Нагадаємо, законодавці ЄС сумніваються в тому, чи варто сертифікувати газопровід "Північний потік-2" та просять Єврокомісію вжити заходів.