Євросоюз тонко натякнув Україні на хиби "антиолігархічного закону"

З підсумків саміту "Україна-ЄС" випливає, що так званий "антиолігархічний закон", на початку жовтня прийнятий Верховною Радою, європейські політики сприймають більш ніж схвально. Принаймні, саме про це йдеться в тексті спільної заяви, опублікованої пресслужбою Європейської ради.

"ЄС привітав зусилля України з обмеження можливостей для вчинення корупційних дій та її відданість боротьбі з впливом приватних інтересів ("деолігархізація"), у тому числі шляхом юридично обґрунтованого прийняття та впровадження відповідного законодавства", - йдеться в документі.

Чи справді варто вважати подібну заяву ознакою повної підтримки закону, що, як відомо, ухвалювався з порушенням регламенту та містить декілька суперечливих правок? Експерти вважають, що ні, та підкреслюють, що формулювання "юридично обґрунтований" та "законодавство" в документі були вжиті не випадково.

Зокрема, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" Олексій Гарань звертає увагу на те, що в заяві не згадується конкретно "Антиолігархічний закон" - мова йде про ухвалення "відповідного законодавства", до якого, на думку експерта, спірному новому закону далеко.

"Перечитаємо уважно: "шляхом юридично обґрунтованого прийняття та впровадження відповідного законодавства, та закликав до подальших кроків України на цьому напрямку". Де Ви тут бачите конкретно закон, проштовхнутий Банковою? І опозиція, і експерти цілком переконливо можуть наголошувати, що це якраз "юридично НЕобґрунтований" закон. І йдеться у заяві саміту про цілісне і обґрунтоване законодавство", - наголошує Гарань та пропонує зачекати висновків Венеціанської комісії.

Спробував перекласти заяву європейців з дипломатичної мови на загальнозрозумілу і експосол України в США Валерій Чалий. Зокрема, він вважає, що в ЄС тонко натякають українським політикам на те, що "Антиолігархічний закон" в його нинішній редакції є досить спірним і не повинен порушувати норм права та перетворитись інструмент переслідування "незгодних".

"Я не вважаю що формулювання "ЄС підтримав прийняття "Антиолігархічного закону" правдиве. Це не так. ЄС підтримав прийняття юридично вивіреного досконалого законодавства...але не цього закону, який зараз дискутується, в якому є багато проблем, багато неузгодженостей, який протизаконно був направлений на підпис. Тому ЄС акуратно не втручається в наші внутрішні справи, але натякає на те, що процес деолігархізації правильний, але він має проходити чітко в правовому руслі", - заявив дипломат в ефірі 24 каналу.

Нагадаємо, Володимир Зеленський пообіцяв звітувати про зустрічі з представниками "великого бізнесу" після того, як "антиолігархічний закон" набере чинності.

Нагадаємо, у "антиолігархічному" законі знайшли юридичні помилки, через які він не може бути підписаний.

Нагадаємо, Володимир Зеленський вважає за потрібне "дотиснути" ЄС в питанні євроінтеграції України.