Мораторій на продаж сировинного лісу для Європи скасують за транш від Євросоюзу

Україна може скасувати мораторій на продаж лісу-кругляка у Європу. Ціну, яку отримає Україна за скасування вивозу сировини з країни будуть 600 мільйонів євро у рамках другого траншу фінансової допомоги від Євросоюзу.

На саміті Україна–ЄС про це заявили Володимир Зеленський, президент Європейської ради Шарль Мішель та президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн 12 жовтня, підписавши спільну заяву, у якій йдеться про "врегулювання торговельних подразників, таких як мораторій на експорт деревини".

Питання заборони на вивіз сировинного лісу з України вже вкотре стало завадою для обговорень про співпрацю між нашою країною та ЄС. Нагадаємо, заборона на вивіз необробленого лісу була підписана у 2015 році. 2020 року в ЄС домоглися винесення арбітражним судом рішення, щодо скасування тимчасової заборони експорту необробленої деревини з України.

У вересні минулого року відбулися слухання Арбітражної групи у спорі між Україною та ЄС про заборону експорту необробленої деревини. Це перший в історії спір у рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Україні закидають, що текст мораторію суперечить Угоді про асоціацію з ЄС.

"Дрова" в Європу з українських Карпат. Фото: скриншот Youtube

Журналіст Юрій Віннічук у своєму Facebook пише, що раніше у ЄС потрапляло 70% необробленого лісу з України. А на кордоні з нашою країною були побудовані деревообробні заводи, які отримували сировину з українських Карпат.

"Вони імпортували ліс, як сировину з України і виготовляли з нього у себе меблі, паркет, ламінат. Тобто продукт з доданою вартістю, виробництво якого створює більше робочих місць та податків", - зауважує журналіст.

Однак і після введення заборони, ліс продовжували вивозити контрабандою, під виглядом дров. А крадіжка лісів у Карпатах не зупинялася. Це часто можна бачити по тому, як спустошилися гори, залишившись лисими.

Ліс залишився хіба бутафорно, по узбіччю доріг, та там, де до нього ще не дістали технікою. І це проблема вилізла боком торік під час періоду дощів, коли великі потоки води буквально змивали на своєму шляху інфраструктуру карпатських містечок. Та буде ще глобальніше надалі,- ліс це ареол перебування червонокнижних рисей та ведмедів.

Після вирубок лишається спустошена земля, яка заростає кущами та непрохідними чагарниками. Фото: скриншот Youtube

Віннічук припускає, що ЄС не задовольняють контрабандні поставки лісу, тому раз у раз питання про скасування мораторію підіймають. Схоже, за привітними посмішками представників Євросоюзу ховаються хижі рвачі, які розцінюють Україну як базу дешевої сировини. Але що казати за інших, якщо все має базуватися на українській владі, яка має відстоювати в першу чергу національні інтереси.

12 жовтня на саміті Україна-ЄС озвучується заява, що Євросоюз виділить нам другий транш макрофінансової допомоги у розмірі 600 млн євро.

"Але другий транш було прив'язано до низки вимог, включаючи успішну співпрацю з МВФ, судову реформу і мораторій на експорт лісу".

Арбітраж, який згадується у заяві мається на увазі той, що визнав, що "українська заборона на вивезення всієї необробленої деревини несумісна з Угодою про асоціацію".

Варто зазначити, що під час дії мораторію, який, до речі, закінчується у 2015 році, в Україні зросло власне деревообробне виробництво. Тепер представники галузі побоюються, що їхнє виробництво зупиниться, адже конкурувати з великими підприємствами на аукціонах по закупівлі лісу вони просто не зможуть.

Також збільшився експорт обробленої деревини та меблів:

Цікавим є й той факт, що відому «зелену» компанію ІКЕА було скомпрометовано на виготовленої продукції з контрабандної деревини. Дослідження Earthsight, що тривало 18 місяців, виявило, що компанія Ikea продає букові стільці, вироблені з деревини, отриманої шляхом незаконних вирубок у лісах українських Карпат.

Підприємці деревообробної галузі побоюються, що втратять роботу якщо мораторій на вирубку лісу в Україні скасують.

Ціни на бензин поступово зростають, Мінекономіки показали нові ціни на автомобільне паливо.

До Дня захисників України Міноборони покаже сучасні розробки.