Єврокомісія розробила план заходів щодо подолання енергетичної кризи, викликаної здорожчанням газу

На тлі енергетичної кризи, що насувається в Європу внаслідок нечувано високих цін на газ (в першій половині жовтня за тисячу кубометрів на біржі ICE Futures правили рекордні 1924 долари) Єврокомісія представила план заходів, покликаних захистити населення та бізнес від наслідків такого здорожчання енергоносіїв. Відповідний документ було опубліковано на порталі ЄК.

Антикризовий план ЄК короткостроковий: він діятиме лише протягом прийдешньої зими та передбачатиме екстрену підтримку доходів домашніх господарств (шляхом введення спеціальних ваучерів на оплату комунальних послуг, які фінансуватимуть європейські фонди), державну допомогу компаніям і цільове зниження податків. При цьому уряди країн-членів ЄС самостійно обиратимуть ті із запропонованих заходів, які необхідно ввести для регулювання ситуації.

Передбачає план і середньострокові заходи, до яких відносяться збільшення інвестицій у відновлювані джерела енергетики, збільшення об'єму газових сховищ та контроль за дотриманням правил закупівлі газу компаніями та країнами.

Серед причин, через які Європа опинилася в непростому становищі, в Єврокомісії називають збільшення попиту на енергоносії, який викликало відновлення економік країн після спровокованої пандемією кризи.

"Світ починає видужувати від ковіду, і у нього голод на енергоносії", - заявила на пресконференції в Брюсселі єврокомісарка з енергетики Кадрі Сімсон.

В якості одного з інструментів подолання енергетичної кризи Єврокомісія вбачає посилення співпраці з іншими країнами, зокрема - з Україною. За даними видання DW, газові сховища України, як найбільші в Європі, й надалі будуть використовуватися країнами ЄС для зберігання об'ємів купленого газу.

А от Росія з її "Північним потоком-2" і газовим шантажем Європи, про який говорять експерти, у висновках Єврокомісії хоча і згадується, проте - у досить нейтральному ключі. Зокрема, в документі ЄК йдеться про те, що "Газпром" не запропонував підключення додаткових потужностей для того, щоб забезпечити Європу газом, хоча компанія й виконує свої зобов'язання по контрактах у довгостроковій перспективі.

Нагадаємо, тарифи на опалення та гарячу воду в декількох регіонах можуть "стрибнути" на 40% попри обіцянки Кабміну.

Нагадаємо, Кабмін збирається утримати тарифи на тепло від зростання за допомогою субвенції місцевим громадам в розмірі 11 мільярдів гривень.

Нагадаємо, в Україні 50 великих компаній ТКЕ не підписали з "Нафтогазом" контракт на постачання газу.