Через пандемію COVID-19 у світі скоротилося виробництво сировини, через що виробники, своєю чергою, змушені підняти ціни на харчові продукти

Ціни на харчові продукти у світі б'ють рекорди: лише протягом 2021 року індекс вартості зернових, олії та цукру щомісяця підвищувався на кілька пунктів, про що свідчать дані Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН. Вже зараз ціни на провізію б'ють 10-річний рекорд, і говорити про те, що ситуація нормалізується з часом або ціни хоча б "пригальмують", не варто: пандемія COVID-19 поставила хрест на цих сподіваннях. Втім, на думку експертів, винен в підвищенні цін не лише коронавірус.

Власне, COVID-19 та карантини, які запроваджували через вірус уряди країн всього світу, призвели до того, що виробництво сировини для харчових продуктів значно скоротилося, чим і пояснюються високі ціни на провізію, які тепер змушені правити виробники. І навіть відновлення економік ситуацію не рятує:нині виробники просто не встигають задовольняти попит. Відіграють свою роль і підвищення заробітних плат, нестача робочої сили та здорожчання енергоносіїв.

При цьому пандемію можна віднести до локальних причин здорожчання продуктів. Глобальні набагато серйозніші: кількість людей на планеті невпинно зростає, а от сільськогосподарських земель, придатних для вирощування сировини, з якої потім виготовляють провізію, більше не стає. Навпаки, через зміни клімату їх площа скорочується, а країни, які вважалися головними експортерами харчових продуктів, через посухи та неврожаї все частіше виходять з гри.

Зарадити ситуації, на думку експертів, могло б вдосконалення технологій для підвищення ефективності фермерських господарств, але на це потрібні чималі кошти, що, знов-таки, позначиться на цінах.

Здорожчання продуктів не обійшло й Україну, але в нашій непростій ситуації фахівці звинувачують інфляцію. Зокрема, за даним Держстату, її рівень перевищив 11% у вересні 2021 року, тим самим побивши рекорд останніх трьох років.

Нагадаємо, в проєкті держбюджету на 2022 рік спостерігається явний конфлікт між підвищенням цін та підвищенням розміру заробітної платні.

Нагадаємо, тарифи на опалення та гарячу воду в декількох регіонах можуть "стрибнути" на 40% попри обіцянки Кабміну.

Нагадаємо, новий локдаун, введений у зв'язку із четвертою хвилею COVID-19, завадить ВВП України зрости до 4% до кінця 2021 року.