За даними НБУ найбільша інфляція припаде на вересень та жовтень

У Нацбанку спрогнозували подальший розвиток інфляційних процесів, зазначивши, що найвищі показники припадають на два осінні місяці, це вересень та жовтень. Таку інформацію було оприлюднено на сайті НБУ.

Також Держстат зафяіксував вересневе зростання інфляції споживчих цін до 11% з 10, 2%. Треба сказати, що в Європі також інфляція б’є рекорди. Вересневі статистичні дані 19-ти країн Євросоюзу показали зростання інфляційних процесів на 3,4%. Наразі такого рівня інфляції не було впродовж 13 років, від 2008 року.

У вересні найбільший ріст ціни показали яйця, подорожчання склало 13,6%. Решта харчових продуктів зросли на 1,1%. Проте є й позитивні зміни, подешевшали деякі фрукти, ненабагато подешевшали олія та цукор.

Варто відзначити, що у порівнянні з минулим роком ціни на цукор і соняшникову олію зросли на 88% і 71,7% відповідно.

Освітні послуги подорожчали на 13,2%, одяг і взуття на 7,9%, у порівнянні з серпнем 2021 року.

У зрізі за рік подорожчали найбільше ЖКП, електроенергія, газ та пальне – 25,1%.

Регулятор підкреслює, поруч з явним подорожчанням цін на харчі, є й хороші новини. Інфляційні процеси у фармацевтичній продукції знизився, а одяг, взуття, медичні товари та автомобілі навіть подешевшали, в порівнянні з минулим роком.

За даними НБУ, фактори інфляції, які вплинули на цінову політику в нашій країні були багато гранні, від холодного вересня, який спричинив подорожчання яєць та молока, до процес інфляції у світі, у тому числі на енергоресурси, а також стійкий попит та зростання витрат підприємців на сировину та енергію.

«НБУ прогнозує пік зростання споживчих цін на вересень-жовтень 2021 року. Надалі інфляція почне сповільнюватися і знизиться в кінці року», - йдеться у повідомлення регулятора.

За прогнозами українського уряду на кінець 2022 року інфляція знизиться до 6,2%. У всякому разі саме такі цифри було вказано у Державному бюджеті.

«Оновлений макроекономічний прогноз буде оприлюднено 21 жовтня 2021 року», - зазначили в Нацбанку.

Європейські економісти схильні вважають кризу, яка насувається на європейські країни тимчасовим та короткотерміновим явищем. Однак у цьому впевнені не всі.

Зокрема економіст Луїджі Сперанца з BNP Paribas заявив, що інфляція може бути не такою легкоплинною, як про це говорять європейські банкіри на чолі з ЄЦБ.

"Протягом останніх кількох кварталів зростання було значно вище тенденції, що дозволило поглинати вільні потужності швидше, ніж очікувалося. Хоча загальна інфляція все ще нижче цільової, базова інфляція - кращий показник базових тенденцій цін-перемістилася з останніх мінімумів у липні на 0,7 відсотка до 1,2 %, лише на 0,2 %. нижче свого середнього показника з 1999 року. Наші короткострокові показники показують це прискорення є більш ніж короткотерміновим".

Головним фактором підвищення цін став різкий ріст витрат на енергоносії у зв'язку із змінами вартості нафти під час пандемії COVID-19. Також на цінах позначилася і логістична криза, адже вартість товарів тривалого користування зросла на 2,3% із серпня.

Нова "коронакриза" на порозі? Що саме може завадити зростанню ВВП.

Оптимістичний прогноз Світового банку: ВВП України зросте на 3,5%

Глобальна економічна криза може вплинути на тепло в українських квартирах.