З 2023 року транснаціональні корпорації-гіганти будуть сплачувати 15-відсоткову єдину мінімальну податкову ставку зі своїх багатомільярдних прибутків

"Податковий рай" для гігантських корпорацій на кшталт Apple, Google, Amazon та Facebook закінчився: починаючи з 2023 року вони будуть змушені платити мінімальну податкову ставку у розмірі 15% від своїх прибутків в тих країнах, в яких вони ведуть бізнес та, власне, отримують свої "космічні" прибутки. Про це повідомляє Організація економічного співробітництва та розвитку.

На практиці це означає, що 136 країн світу, які дійшли угоди про "глобальний податок", зможуть отримувати 150 мільярдів доларів щорічно, причому 125 мільярдів доларів доходу від 100 найприбутковіших корпорацій (тих, які заробляють понад 750 мільйонів доларів на рік) будуть перерозподілені.

Отже, гігантів подолано, держбюджети отримують додатковий прибуток (непоганий бонус для постраждалих від пандемії економік), в єдності - сила, а світ святкує перемогу? На перший погляд, так і є, проте одностайність далася підписантам угоди нелегко, сам податок вийшов "половинчастим", та й ділити прибутки країни будуть по-різному.

Річ у тому, що початковий розмір податкової ставки сягав 21%, США, які протягом кількох років опиралися такій угоді, зрештою, так і залишились осторонь (тобто, "ділитися" американці точно не будуть), а країни, на кшталт Нідерландів, Угорщини, Ірландії та Естонії, які вигравали від низьких податків корпорацій-гігантів, погодились на підписання угоди з великою нехіттю і майже в останній момент.

Наразі неможливо сказати, що від угоди про "кінець офшорного раю" отримає Україна (яка, до речі, також стала однієї з країн-підписантів). На думку фахівців, знімати вершки, зрозуміло, будуть найбагатші країни зі стабільною та розвиненою економікою - члени Євросоюзу, Великої двадцятки тощо в той час, як країни з економікою, що розвивається, мають замало впливу для того, щоб "виторгувати" для себе вигідніші умови.

"Бідні країни без розвиненого внутрішнього ринку та без ІТ-аутсорсу додадуть добре, якщо +1% до податкових надходжень. Справа ще й у тому, що країни за межами G20 та EU, наскільки я розумію, майже не мають доступу до робочих груп, мають малу вагу голосу і впливу на процес узгодження змін та деталей. Очікувати на благодійність з боку великих і багатих, які маневрують між власною соціалкою і тиском корпоративних гігантів, мабуть, не варто", - вважає старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.

Нагадаємо, Ілон Маск "потіснив" Джеффа Безоса і Білла Гейтса, вкотре очоливши список найбагатших людей світу.

Нагадаємо, закон "Про індустріальні парки" завдяки передбаченим у ньому пільгам та компенсаціям, допоможе привабити в Україну інвесторів.

Нагадаємо, на саміті Україна-ЄС, який відбудеться в жовтні, будуть обговорені питання так званого "промислового безвізу" з країнами Євросоюзу.