Чи вистачить газу на опалювальний період, та які існують ризики

Прогнози та ризики, реальні дані та припущення. На дискусії Energy Freedom обговорили гостре питання про кількість газу у підземних сховищах представники галузі та аналітики. Зокрема свою думку висловив експерт Олексій Кущ.

За словами економіста, українські ПСГ знаходяться в перехідному періоді між періодом закачування і інтенсивного відбору. Відколи Газпром припинив транзит газу в Угорщину закачування газу в наші сховища повністю припинена.

"Основними статтями імпорту сьогодні є всього 5 млн кубів на день, та власний видобуток 50 млн, а споживання 55 млн кубів щодоби", - підкреслив аналітик.

Станом на 03.10.20121, в ПСГ знаходиться 18,78 млрд кубометрів газу.

Сергій Перелома, генеральний директор Укртрансгазу заявив, що враховуючи тенденції попередніх років, кількості газу у газосховищах достатньо для нормального проходження опалювального періоду, якщо відкинути форс-мажори та за умови стабільної ситуації в енергетичній галузі:

"У підземних сховищах України накопичено 18,7 млрд кубів газу. Цей обсяг нижчий, ніж минулого року, але він достатній для проходження зими. У 2015-2020 роках середньорічний рівень відбору газу з ПСГ становив 8,1 млрд куб. м".

Кущ зазначає можливий обсяг відбору енергоресурсу в зимовий період.

"4,8 млрд - буферний газ, який забирати зі сховищ не можна в цілях підтримки тиску в системі. 2,8 млрд належить нерезидентам у форматі "митного складу", в тому числі 2,3 млрд — в режимі short-haul. 0,8 млрд на митному складі належить резидентам. А тепер проводимо розрахунок: 18,78 - 4,8 - 2,8 - 0,8 = 10,38 млрд кубів. Тобто для проходження опалювального сезону нам необхідно підняти зі сховищ приблизно 9 млрд".

З усього видно, що запасів газу вистачає. Проте ймовірно прийдеться "молитися" на теплу зиму, інакше прийдеться жертвувати бюджетним сектором та відправляти його на вимушені канікули:

"Доведеться молитися на теплу зиму і, можливо, відправляти на зимові канікули частина бюджетного сектора".

Проте це не найголовніше на чому зауважує Кущ. Його зауваження стосується динаміки залишків в ПСГ напередодні опалювального сезону.

"Ще ніколи ми не входили в зиму на тлі таких мізерних показників транзиту російського газу по нашій ГТС. Нагадаю, в тому ж 2016 м, коли запаси в ПСГ впали до 14,5 млрд кубів, обсяг транзиту становив 82 млрд на рік.", - підкреслює аналітик.

На його думку, маючи мінімальні запаси можна було фізично відібрати російський газ з труби, але тепер такої можливості немає, через те, що Газпром відмовляється бронювати додаткові потужності.

Аналітик зауважив, що низькі запаси газу також припали на низькі запаси вугілля на складах ТЕС.

"Станом на 4 жовтня, за даними Укренерго запаси вугілля в Україні на складах ТЕС склали 713 тис. тонн, хоча згідно з затвердженим Кабміном графіка повинні були вирости до 2,5 млн".

Фахівець зазначає, що у порівнянні з вереснем, у жовтні запаси не збільшилися, а зменшилися.

Також Олексій Кущ наголосив, що українцям прийдеться "буквально молитися на те, щоб до весни основні енергоблоки на наших АЕС працювали без виведення з експлуатації. Запаси газу в українських ПСГ можна назвати умовно достатніми".

Тому на думку Куща слід прораховувати не лише стабільні показники, алей форсмажор. Це й холодна зима, і припинення транзиту газу, і відмова Білорусі продавати електроенергію взимку, а також позапланове виведення з експлуатації атомних реакторів.

Чому Україні не вдається наростити власний видобуток газу попри заяви влади.

Україна має змогу диверсифікувати внутрішній газовий ринок шляхом своєрідного бартеру з Єгиптом.

Українців готують до холодних квартир взимку, та як у світі сприймають здорожчання ціни на газ.