NASA успішно тестує на Марсі дрон-гелікоптер Ingenuity, який здатен працювати у складних "неземних" умовах

З лютого 2021 року дослідники NASA регулярно отримують нові дані про поверхню Марса: попри численні місії на Червону планету, остання, в ході якої на її поверхню успішно сів марсохід Perseverance, видається науковцям особливо цікавою. Річ у тому, що Perseverance збирає та передає на Землю дані про поверхню та атмосферу Марсу, щоб встановити, чи можливе там життя, в тому числі - чи можна створити на його поверхні людську колонію. Крім того, супутником марсоходу став маленький дрон-розвідник Ingenuity, який, завдяки своїм технічним характеристикам, відіграє при Perseverance роль своєрідного "поводиря".

Малюк Ingenuity по суті є мінігелікоптером, який має в діаметрі 1,2 метра та важить 1,8 кілограма; при цьому дрон здатен зависати в повітрі на 20-30 секунд для того, щоб дві його камери встигли зробити знімки місцевості.

Ingenuity виготовлено з легких та міцних матеріалів - титану, берилію, алюмінію. Головне завдання дрону на Марсі - протестувати можливості польотів таких апаратів. Якщо все пройде згідно з планом, то гелікоптери схожого зразка будуть використовувати для відео та фото зйомок ділянок Марсу з близьких ракурсів.

Останній політ Ingenuity здійснив у вересні - дрон втринадцяте піднявся над поверхнею Марсу та зробив серію знімків місцевості, що має назву Південний Сейтах. За 12 польотів, які дрон зробив раніше, Ingenuity пролетів загалом 2,67 кілометра та перебував над поверхнею планети 22 хвилини.

А от чотирнадцятий політ дрону наразі залишається під питанням. Річ у тому, що на Марсі, як і на Землі, теж змінюються пори року - щоправда, марсіанська осінь сильно відрізняється від земної. Наразі атмосфера Червоної планети стає дедалі розрідженішою, через що Ingenuity буде важко злетіти та зависнути для ведення зйомки.

Варто зауважити, що одним із розробників "марсіанського гелікоптеру" став українець Ігор Панченко. Інженер близько 20 років працює в компанії "Аerovironment", яка протягом багатьох років виготовляє безпілотники для Пентагону та NASA. Для Ingenuity Ігор розробляв сонячну батарею, лопатки пропелерів і шафт - вертикальний вал, на якому зібрані різні вузли та сполучення.

Нагадаємо, група експертів розробила план побудови першого марсіанського мегаполіса на 250 тисяч жителів.

Нагадаємо, дослідники сподіваються знайти на Місяці кригу, яка стане основою для ракетного палива.

Нагадаємо, видання Sciencefocus опублікувало рейтинг найдорожчих космічних кораблів, які побували на орбіті Землі та за її межами.