Новий локдаун, введений у зв'язку із четвертою хвилею COVID-19, завадить ВВП України зрости до 4% до кінця 2021 року

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль, який донедавна оптимістично оцінював темпи відновлення економіки України після "коронавірусної кризи", вважає, що черговий локдаун не піде на користь ВВП. Про це голова уряду повідомив на своїй сторінці в Facebook.

"Ми очікуємо, що цьогорічне зростання ВВП складе близько 4% і це означатиме, що Україна відіграла падіння економіки внаслідок коронакризи. Єдине, що може завадити цьому сценарію — це чергова потужна хвиля коронавірусу, через яку доведеться вводити додаткові карантинні обмеження", - вважає Шмигаль.

При цьому очільник Кабміну відзначив, що з початку 2021 року в Україні стабільно зростав споживчий попит. Крім того, іноземні інвестори вклали в економіку "рекордні", 2,8 мільярда доларів, а хороший врожай та, загалом, позитивна динаміка зростання важливих галузей промисловості (зокрема машинобудування, металургії та хімічної промисловості) роблять прогноз щодо зростання ВВП близько 4% цілком реалістичним.

Водночас прогноз Світового банку стосовно ВВП України до кінця 2021 року лишається незмінним - згідно з доповіддю, опублікованою установою на початку жовтня, він залишиться на рівні 3,8%.

Варто зауважити, що так звана "четверта хвиля" пандемії COVID-19 вже дісталася України, причому, за словами голови МОЗ Віктора Ляшка, сталося це раніше, ніж очікувалося. Так, щоденні показники захворюваності (16-17 тисяч випадків на добу) наздоганяють тогорічні, а станом на 10 жовтня в "помаранчевій" карантинній зоні опинилися вже 16 областей.

Втім, про введення повноцінного всеукраїнського локдауну за зразком весни 2020 року наразі не йдеться: варто очікувати, що в "червону" карантинну зону потраплятимуть області з критично високим рівнем захворюваності. При цьому навіть в таких областях кінотеатри, кафе, ресторани, спортзали, театри та інші громадські місця зможуть працювати за умови того, що 100% працівників і відвідувачів таких закладів будуть вакциновані.

Нагадаємо, згідно з прогнозом Світового банку, у 2022 та 2023 роках економіка України покращиться на 3,5% та 3,7% відповідно.

Нагадаємо, економічна криза може початися з Китаю і призвести до девальвації гривні та зростання цін в Україні.

Нагадаємо, Україна розраховує на отримання від МВФ чергового траншу у розмірі 700 мільйонів доларів.