За 30 років Незалежності проблему видобутку газу в Україні так і не вирішили і навряд чи вирішать найближчим часом

Попри намагання уряду наростити видобуток газу в Україні, обсяги блакитного палива "made in Ukraine" котрий рік поспіль залишають бажати кращого. Зокрема, програма "20\20", яку свого часу намагався втілити в життя прем'єр-міністр Володимир Гройсман, м'яко кажучи, сконала, не принісши хоч якихось помітних результатів. На думку експертів, така ж доля, цілком ймовірно, очікує програму "Тризуб", анонсовану у 2020 році чинним головою уряду, Денисом Шмигалем.

Офіційною причиною неефективності програми "20\20" стала низька вартість газу, яка в підсумку майже не залишала коштів на інвестиції. До того ж у НАК "Нафтогаз" заявили про те, що з 2016-2018 роки компанія подавала 170 пакетів документів на ліцензії, а отримала лише 17 погоджень. Втім, на думку директор спеціальних програм НТЦ "Психея" Геннадія Рябцева, реальна причина полягає в тому, що програму складали люди, далекі від проблем видобутку газу.

"Чомусь вважалося, що наростити його можна, нічого для цього не роблячи....Потрібні нові технології, розвідка, геологорозвідка, дослідно-промислова експлуатація та фахівці. Це проблеми, які потрібно вирішити перед тим, як ставити завдання щодо збільшення видобутку", - вважає Рябцев.

При цьому експерт упевнений в тому, що чинний голова Кабміну Денис Шмигаль так само "плаває" у згаданих питаннях, через що особливо розраховувати на успішність програми "Тризуб" не варто.

А от економіст Олексій Кущ упевнений - проблема не у видобутку газу, а в його дефіциті, породженому тим, що Українська економіка не є енергоефективною.

"Нарощування газовидобутку в Україні, це як нарощування роботи мотопомпи на кораблі, у якого кілька величезних дірок в дні. Поки їх не залатати, все інше - Сізіфова праця, а у випадку з газовидобуванням - гроші на вітер...Програма "Тризуб" більш амбіційна. Але весь додатковий видобуток йтиме на енергонеефективну економіку", - упевнений Кущ.

На думку економіста, перш ніж нарощувати видобуток газу, уряд має розв'язати проблему енергомодернізації промисловості та ЖКГ, скоротити газоспоживання в енергетичному секторі та розвивати галузь альтернативної енергетики.

"Зараз Україна видобуває 20 мільярдів кубометрів газу. Якщо проведемо модернізацію, то може так виявитися, що все, що нам потрібно - це заміщення виснажених родовищ і підтримка рівня газовидобутку", - резюмував Олексій Кущ.

Нагадаємо, на думку експерта, Україна має змогу диверсифікувати внутрішній газовий ринок шляхом своєрідного бартеру з Єгиптом.

Нагадаємо, транзит газу через ГТС України знизився на 17% у порівнянні з 2020 роком.

Нагадаємо, Кабмін збирається утримати тарифи на тепло від зростання за допомогою субвенції місцевим громадам в розмірі 11 мільярдів гривень.