Наступного тижня Україна прийматиме гостей з ЄС на саміті, де будуть обговорені ключові питання по Асоціації з ЄС

Напередодні саміту точиться багато розмов з приводу сподівань та масштабів оновлення Угоди про асоціацію. Своє бачення озвучила віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина у розмові з "Європейською правдою".

Стефанишина назвала галузі, які стануть піонерами "промислового безвізу". Це, на думку віцепрем’єрки, компанії, які виготовляють косметику, ліки та медичне обладнання.

"Угода ACAA може набути чинності вже у 2023 році. За умови що Україна протягом наступного року завершить перемовини, а ЄС не гальмуватиме процес", - заявила Ольга Стефанишина.

Вона зазначила, що про галузі, які будуть першими які приєднаються до "промислового безвізу" було домовлено давно. Мова йде про низьковольтне обладнання, машини та прилади, які працюють під тиском.

За словами Стефанішиної, наступними стануть косметична та фармацевтична продукція, а також медичне обладнання.

За словами Стефанішиної, за останні роки торговельні дискусії стали більш жорсткими, та вимогливими з обох сторін. Тут Україні треба в першу чергу відстоювати національні інтереси.

"Першою на черзі косметична продукція. Як не дивно, в Україні дуже потужний експорт саме косметичної продукції в країни Європи. Також це фармацевтична продукція і медичне обладнання", - зауважила експерт.

Зазначені сфери свідомо підійшли до долучення до Угоди АCAA. Компанії наблизили свої критерії та показники, щоб відповідати європейським технічним умовам.

Також Стефанишина заявила, що мета країни створити єдину економічну зону з ЄС.

"Ми маємо говорити про створення єдиної економічної зони, а не просто зони вільної торгівлі, яку ми вже маємо. У основі єдиного простору є повний доступ до всіх чотирьох свобод ЄС".

Від українського парламенту теж мають поступити певні сигнали, про готовність країни до таких змін. Для цього слід оновлювати законодавство. Верховна Рада має ухвалити законопроєкт, за яким можна буде регулювати комбіновані міжнародні перевезення з України. Нові правила дозволять не призупиняти безпосередній експорт і не користуватися послугами іноземних перевізників.

Угода АСАА який підписала Україна 2014 року, це визнання ЄС систем технічного регулювання та оцінки відповідності, яке дасть можливість виробникам промислової продукції отримувати необхідні сертифікати в Україні, а не їхати в ЄС у пошуках офіційного представника.

На думку Костянтина Грищенка, ексміністра закордонних справ, наразі Угода України з ЄС застрягла на одній точці. Він вважає, що ЄС мала б надати інструменти нашій країні для того, аби дозволити виконати всі їхні критерії.

"Ми, звичайно, зробили серйозний прогрес. Це та угода про асоціацію, це і безвізовий режим. До речі, Україна не належить до тих держав, які представляють загрозу з точки виконання умов отримання та продовження користування цим безвізовим режимом. Тобто дуже багато з тих страхів, які на якомусь етапі були присутні відносно нас, не підтверджуються практикою. Так само не підтвердяться, я в цьому переконаний, і ті побоювання, які вважаються перешкодою для того, щоб запропонувати Україні реальний план інтеграції з Євросоюзом. Реальні зміни відбуваються в тому, яким чином ми взаємодіємо з Євросоюзом. І тут є багато позитиву".

Легалізація криптовалют в Україні, не відбулася — президент Володимир Зеленський повернув закон на доопрацювання.

Через українську ГТС транзит газу скоротився на 17%, чим заповнювати потужності.

НАТО звинувачує Російську Федерацію у "ворожій діяльності", що закидують.