Україна має змогу диверсифікувати внутрішній газовий ринок шляхом своєрідного бартеру з Єгиптом, обмінюючи сільськогосподарську продукцію на СПГ

Для того, щоб компенсувати критичний імпорт по газу, Україні варто було б створити альтернативну та незалежну від Росії точку входу в газову систему. Це допомогло б не тільки знизити ризики, а й знову повною мірою завантажити газову систему. На думку фінансового аналітика Олексія Куща, для цього Україні варто було б хоча б частково перейти на зріджений природний газ (ЗПГ), купуючи його - неочікувано - в Єгипту, який не так давно став нетто-експортером газу після відкриття його родовищ на шельфі Середземного моря.

Для такого несподіваного розвороту в бік Єгипту, на думку експерта, зараз є всі підстави, адже зараз між двома країнами існує надійне торгове партнерство, в рамках якого Україна поставляє в Єгипет товарів (зокрема, продовольчих) на 1,3 мільярда доларів щорічно (за даними 2020 року). Враховуючи стрибок цін на продовольчі товари, який спостерігається в переважній більшості країн, Україна отримує неочікувані перспективи - можливість вигідно імпортувати необхідні для підтримки належного газового балансу 10 мільярдів кубометрів на рік.

"Якщо ми візьмемо обсяги постачання зернових на рівні $1 млрд на рік, мова може йти про приблизно 4 млрд куб. м природного газу. Для формування бартерної моделі зараз складається вигідна для нас комбінація: ціни на продовольство виросли значно більше, ніж на енергоресурси. Отже, ціновий диспаритет буде на користь України", - підсумовує Олексій Кущ.

При цьому, вважає експерт, єгипетський ЗПГ необов'язково фізично транспортувати в Україну: для цього достатньо, щоб Єгипет транспортував енергоресурс, приміром, в Італію, що буде зараховано як виконання газового контракту російським "Газпромом". Своєю чергою Україна відбере фізичні обсяги зі своєю ГТС на східному кордоні з відображенням даних обліку на західній. В будь-якому випадку (навіть за умови, що РФ повністю припинить транзит газу територією України та "заглушить" вітчизняну ГТС) такий варіант, на думку Олексія Куща, є більш вигідним для України, ніж придбання газу на європейських хабах.

Нагадаємо, транзит газу через ГТС України знизився на 17% у порівнянні з 2020 роком.

Нагадаємо, на українців, яким доведеться скористатися послугами "постачальника останньої надії", в жовтні чекають високі тарифи на газ.

Нагадаємо, Кабмін збирається утримати тарифи на тепло від зростання за допомогою субвенції місцевим громадам в розмірі 11 мільярдів гривень.