За 7 років, які минули від початку реформи децентралізації, життя місцевих громад багато в чому змінилося на краще

Реформа децентралізації, яка стартувала в Україні у 2014 році, вже декілька років дає свої плоди. І це не дивно, адже різницю між ситуацією, коли розподілом коштів між громадами централізовано займається уряд, і ситуацією, коли певну суму на задоволення нагальних потреб розподіляє сама громада, очевидна.Про це в інтерв'ю Петру Охотіну на каналі Tiger News розповів заступник міністра розвитку громад і територій Іван Лукеря.

Так, за словами Лукері, донедавна посаду мера міста можна було порівняти з посадою бухгалтера, оскільки до функцій голів міськрад належав не розподіл коштів, а лише суто номінальне схвалення рішень уряду, який спрямовував гроші на цільові програми.

"На сьогодні мер відповідає за все, що відбувається в громаді", - пояснив заступник міністра, додавши, що втілюючи реформу в життя уряд орієнтувався на досвід країн Скандинавії та Балтії.

При цьому Лукеря вкотре розвіяв міф про тотожність понять "федералізація" та "децентралізація", адже саме федералізацією лякали українців противники реформи.

"Голова громади не має достатньо ресурсів, повноважень, території і людей для того, щоб диктувати якісь умови. Тобто, живе в рамках закону. Друге - на сьогодні кожна громада залежна від Києва, тому що субвенції на освіту чи охорону здоров'я вона отримує пропорційно, по формулі, справедливо - але з державного бюджету. Третє - кожен мер зацікавлений в тому, щоб всі податки сплачувалися, тому що це його надходження", - наголосив Лукеря.

Втім, наглядового органу, який контролював би діяльність мерів та голів територіальних громад, наразі немає. Однак відповідний законопроєкт щодо створення такого органу вже зареєстровано у Верховній Раді - він має стати "другою палею децентралізації", оскільки з його допомогою можна буде моніторити рішення, що приймаються місцевими органами влади.

"У випадку, якщо місцева влада ухвалила рішення з порушенням закону, голова РДА (райдержадміністрації - ред.) звернеться до суду і в судовому порядку скасує це рішення", - пояснив Лукеря.

За словами заступника міністра, зараз для територіальних громад на державному рівні готуються індивідуальні інвестпроєкти, для отримання яких мери міст та голови громад мають ухвалити чітку стратегію їх реалізації.

Нагадаємо, Кабмін постановив виділити понад 300 тисяч гривень для проведення інвентаризації державних земель і створення та оновлення топографічних карт.

Нагадаємо, в Міністерстві екології анонсують запуск Українського кліматичного фонду на початку 2023 року.

Нагадаємо, протягом найближчих 7 років "Укрзалізниця" збирається списати понад 57 тисяч застарілих вантажних вагонів і замінити їх новими.