Починаючи з 2021 Світовий банк припиняє випуск впливового рейтингу Doing Business – за словами очільників СБ, рейтинг втратив довіру через недавній скандал, який стосувався маніпуляції даними. Однак, на думку українських фахівців, катастрофою закриття Doing Business не стане через ряд досить поважних причин.

Рейтинг легкості ведення бізнесу Doing Business, який щорічно випускався Світовим банком з 2003 року, останнім часом став причиною того, що низка українських політиків-реформаторів впали в так звану "рейтингову єресь". Іншими словами, чиновники більше прагнули високих місць у рейтингу, ніж реальних реформ в країні. Таку думку на своїй сторінці в Facebook висловив український економіст та експерт з фінансів Олексій Кущ.

На думку експерта, високі місця в Doing Business стали для чиновників самоціллю, заради чого в уряді розробляються цілі програми та залучаються численні гранти.

"При цьому не береться до уваги простий факт: місце в рейтингу – це всього лише похідна про стан економіки, а не основа, на якій вона може зростати", - відзначив Олексій Кущ.

Водночас економіст вважає, що самі по собі рейтинги та місця в них мають певне значення, але надто покладатися на них не варто – головне дотримуватися "золотої середини".

Довідково: скандал з рейтингом ведення легкості бізнесу Doing Business виник через те, що команда розробників та аналітиків проекту заявила про тиск з боку керівництва Світового банку – за словами фахівців, реальні економічні показники Китаю виводили цю країну на 84-е місце, тоді як через маніпуляції Китай так і залишився на 78-му. Така заява спричинила низку розслідувань, результатом яких стало зниження довіри до Doing Business. України дана ситуація стосується напряму: за місцем країни в рейтингу, як вважалося донедавна, можна було чітко оцінювати стан економіки в ній. Низка українських політиків топового рівня – зокрема, Арсеній Яценюк, Володимир Гройсман та Петро Порошенко – неодноразово називали підвищення рівня України в Doing Business одним з основних завдань. А два останні голови Уряду – Олексій Гончаренко та Денис Шмигаль – робили гучні заяви про те, що уже найближчим часом Україна має увійти в ТОП-10 (чи, за дещо скромнішою оцінкою прем'єра Шмигаля) в ТОП-30 країн Doing Business.

Нагадаємо, американське видання Time опублікувало рейтинг 100 видатних особистостей 2021 року.