Китай поступово розширює свій інвестиційний простір в Україні

Китай є торговельним партнером України. Чи варто побоюватися співпраці з Піднебесною, які ризики та можливості з'являються перед Україною, та що ми взагалі знаємо про економіку КНР, яка стала "тягатися" з могутньою економікою США.

На думку виконавчого директора Центру економічної стратегії, Гліба Вишлінського, Китайські інвестиції необхідні Україні.

«Україна потребує китайських інвестицій, особливо приватних. Однак, сформований місцевий олігархічний капітал у свої монополізовані сфери Китай вже не пустить», - розповідає економіст.

Варто зазначити, що китайські інвестиції потрапляють в Україну через позики та участь в інфраструктурних проєктах.

Обсяг китайських інвестицій в Україну за останні п'ять років збільшився вп’ятеро і сягнув 260 мільйонів доларів. Це показує дослідження "Центру економічної стратегії".

На думку Дмитра Горюнова, співавтора дослідження, в цілому китайські інвестори вкладають у відновлювану енергію та сільгоспсектор, попри те є нові плани, інвестування через кредити та участь Китаю у сфері будівництва. Він каже:

"Динамічне зростання інвестицій пов’язане лише з кількома угодами, такими як отримання компанією CNBM сонячних електростанцій групи Active Solar та придбання компанією COFCO низки активів, які займаються логістикою сільськогосподарської продукції".

Посол Китаю в Україні Фань Сяньжун зауважує, що Україна для КНР важлива країна, а уряд робить її більш привабливою для інвестицій.

"Лідери Китаю та України приділяють увагу розвитку відносин між двома країнами. І ми будемо нарощувати наші зусилля для того, щоб ще більше китайських інвестицій прийшли до України".

За словами посла, Китай вже інвестував у розвиток портової інфраструктури України, в українську промисловість, збудовані склади та фабрики для переробки сільгосппродукції.

Керівник секції Азійсько-Тихоокеанського регіону New Geopolitics Research Network Юрій Пойта зауважєує, що у випадку з іноземними інвестиціями, зокрема з Китаєм, є необхідність у якісній оцінці впливу китайського капіталу.

"Це може бути, наприклад, створення підприємств на нашій території та включення до світових виробничих ланцюгів. З іншого боку, це може бути надання кредитних коштів на заздалегідь збиткові проєкти, які не принесуть вигоди українській економіці", – вважає аналітик.

Тут слід нагадати про скандал навколо "Мотор Січ", та спробу китайського приватного та державного капіталу отримати контроль над українським авіадвигунобудівним заводом. Цю спробу зрештою заблокували Антимонопольний комітет, СБУ, суди та РНБО.

На думку нардепа Соломії Бобровської, Китай, небезпечна країна, а для того, щоб брати у Китаю кредит, слід розуміти, яку політику він провадить. Це так звана боргова дипломатія.

"На відміну від ЄС, США, МВФ, Світового банку та інших, Китай не виставляє жодних умов для отримання грошей. Його не цікавлять розвиток і реформи, прозорість і моніторинг використання коштів, екологічні та інші стандарти. Його не цікавить, чи зможе країна повернути позичене. Навіть навпаки: якщо не поверне – то й добре. Наступний крок – вимагати передачі критичної інфраструктури держави-боржниці Китаю або ж розміщення в країні власної стратегічної інфраструктури".

Позитиви співпраці з Китаєм

Колишній міністр інфраструктури України Володимир Омелян вважає, що в китайських інвестиціях "немає трагедії", за умови, що Україна не буде співпрацювати з Пекіном у сфері чутливих технологій. Також він пропонує утримувати баланс між обсягом китайського капіталу і капіталів основних західних партнерів України.

"Україна має угоду про вільну торгівлю з ЄС. Тоді як багато китайських товарів там обкладаються митом. Якби ці товари були вироблені в Україні, або принаймні складені з китайських комплектуючих – вони були б дешевшими, і Китай міг би збільшити їхній продаж", - зазначає експерт.

"Північний потік-2" можуть не сертифікувати. Що чекає на українську ГТС.

Ринок землі стартував, де в Україні найбільший попит та найдорожчі гектари.

У Кабміні розрахували ціни на бензин та дизпаливо за формулою "Роттердам+", які цифри з’являться на заправках.