Реформування Службі зайнятості, як зміняться виплати

Український уряд запланував реформу служби зайнятості. Законопроєкт № 6067 має замінити механізм квот працевлаштування на компенсації роботодавцям у частині витрат на оплату праці або ЄСВ за наймання деяких категорій безробітних, у тому числі молоді.

Крім того реформа передбачає впровадження «довгострокових» компенсаторів витрат ЄСВ роботодавцям.

Для тих, хто хоче розпочати свій бізнес, планують вводити фінансову допомогу для організації підприємницької діяльності. Крім того, пропонується змінити принципи підбору роботи для безробітного. Враховуватимуть транспортну доступність, досвід і навички особи, а також розмір заробітної плати і те, скільки часу людина шукає собі роботу.

Власне законопроєкт націлений на покращення та удосконалення Служби зайнятості.

Серед новацій - послаблення санкцій до безробітних, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням, та збільшення градацій відповідно до страхового стажу.

Власне на обсягу страхового стажу слід зупинитися детальніше, адже в цьому питанні з’явилося чимало змін.

У липні максимальну допомогу по безробіттю підняли до 9396 грн, а у грудні допомога по безробіттю становитиме 9924 грн. Однак це лише максимальні показники. А реальні залежать від трудового стажу.

Якщо безробітний до реєстрації у Центрі зайнятості працював два роки, то виплачують 50%, якщо стаж складав 2-6 років, то допомога буде складати 55%, 6-10 років стажу дають можливість отримувати 60%, а понад 10 років 70% допомоги.

Розмір залежить від періоду у відсотках обчислюється таким чином:

Перші 90 календарних днів — 100% розміру допомоги, наступні 90 днів — 80%, а надалі, до 360-го дня включно з моменту реєстрації безробітним — 70%.

Тепер, згідно нових норм, розраховуватися допомога по безробіттю буде згідно страхового стажу до середньої заробітної плати.

Якщо стаж до 5 років, то платитимуть 50% середньої зарплати, 5-15 років стажу дасть гарантію на виплату 60%, від 15 до 25 років — 70%, понад 25 років — 80%.

Також планують скоротити період виплат.

Якщо людина відпрацювала лише до трьох років, допомогу будуть виплачувати 180 календарних днів. Стаж 3-6 років, дає змогу отримувати допомогу 210 днів, 6-12 років отримує допомогу 240 днів, 12-18 років стажу дозволить отримувати від держави 270 днів допомогу, 18-24 роки, - 300 днів, 24-30 – допомагатимуть 330 днів, а понад 30 років, дадуть допомогу 360 днів.

Зазначимо, що по даним на вересень у Службі зайнятості на обліку знаходилося 304 тисячі українців.

Нові норми націлені на скорочення виплат та спробу зекономити, для покриття дефіциту Фонду загальнообов’язкового державного соцстрахування. Сума економії коштів – 3,1 млрд грн.

У Кабміні зазначають:

«Метою нового проєкту закону є реформування державної служби зайнятості, підвищення якості надання послуг, осучаснення страхових підходів у випадку безробіття, модернізації діючих та впровадження нових активних програм сприяння зайнятості населення, у тому числі для молоді».

Нові норми допоможуть реалізовуватися новим бізнес-ініціативам, та сприятимуть відкриттю нового приватних та середнього бізнесу.

У Федерації профспілок України заявляють, після прийняття нового законопроєкту, буде спостерігатися загальне зниження середнього розміру виплат, а не тільки коротші терміни оплати допомоги по безробіттю. За фактом, як вказує ФПУ, це майже наполовину знижує розмір допомоги в порівнянні з діючими нормами.

Що маємо у цифрах

Наприклад, якщо українець отримував заробітну плату розміром 14 тис грн та звільнився. То за чинними нормами він отримуватиме допомогу у розмірі 8400 грн перші 90 днів. Наступні 90 — допомога складатиме 6720 грн щомісяця, а далі — 5880 грн. Тобто за рік допомога одному такому українцю вийде 63 тисячі грн.

За новими правилами за тих же умов українець отримуватиме 8400 грн 120 днів, або чотири місяці. Потім розмір допомоги зменшать удвічі, до 50% від його максимально можливого розміру, до 4200 грн на чотири місяці. Безробітний отримуватиме свою допомогу тільки вісім місяців. Виходить, що платитимуть за рік всього 50 400 грн.

Українські підприємці занепокоєні тим, що можуть скасувати заборону на експорт "лісу-кругляку".

Українська валюта увійшла в топ-10 найприбутковіших за версією Bloomberg.

В Україні намагаються кілька років ввести нову пенсійну систему, економіст пропонує свою захищену схему.