Законодавці ЄС сумніваються в тому, чи варто сертифікувати газопровід "Північний потік-2" та просять Єврокомісію вжити заходів

Російський газопровід "Північний потік-2" не відповідає законодавству Євросоюзу, оскільки його робота суперечить засадам так званого Третього енергопакета, за яким одна й та сама компанія (в цьому випадку - "Газпром") не може одночасно бути постачальником газу та надавати послуги з його транспортування. Про це в листі, адресованому комісару ЄС з питань енергетики Кадрі Сімсону заявили депутати Європарламенту, повідомляє видання Bloomberg.

"Ми не можемо погодитись щодо будь-яких рішень, які б обходили законодавство ЄС, що поставило б під загрозу енергетичну безпеку Союзу", - йдеться в листі.

Варто зазначити, що європейський газовий регулятор до січня 2022 року має розглянути клопотання "Газпрому" щодо сертифікації газопроводу в той час, як парламентарі впевнені - проєкт наражає на небезпеку постачання енергоносіїв в країни ЄС.

Водночас Україна в якості третьої зацікавленої сторони веде юридичну роботу, наслідком якої має стати долучення країни до процесу сертифікації газопроводу. Про це на брифінгу заявила віцепрем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.

"В першу чергу, ми маємо підтримувати це питання на найвищому політичному рівні. Всі лідери ЄС мають брати участь не лише у виробленні позиції, а також бути свідомими, що це — гібридна війна... Це не унікальна ситуація, але за масштабами цей проєкт, який дозволяє одночасно шантажувати всю Європу, відстоюючи будь-які геополітичні інтереси Росії", - зазначила віцепрем'єр, додавши, що питання енергетичної безпеки та енергетичного суверенітету, пов'язані з "Північним потоком-2", будуть обговорені вже 12 жовтня під час саміту Україна-ЄС.

Примітно, що вартість російського газу в європейських хабах тим часом стрімко дорожчає - станом на 6 жовтня його ціна досягла вже рекордних 1900 доларів за тису кубометрів. Експерти вважають цю тенденцію шантажем з боку "Газпрому", який намагається прискорити сертифікацію "Північного потоку-2", штучно створюючи ажіотаж на газовому ринку.

Нагадаємо, високі ціни на газ, на думку експерта, заганяють економіку України в небачену кризу

Нагадаємо, на українців, яким доведеться скористатися послугами "постачальника останньої надії", в жовтні чекають високі тарифи на газ.

Нагадаємо, Кабмін збирається утримати тарифи на тепло від зростання за допомогою субвенції місцевим громадам в розмірі 11 мільярдів гривень.