Чи будуть українці мерзнути у квартирах взимку

У світі занепокоєні здорожчанням ціни на газ, та вживають заходів, щоб знизити тиск на гаманці людей. У Єврокомісії заявляють про високі ціни взимку та ймовірне зниження ціни навесні наступного року.

У Європі 6 жовтня ціни на газ досягли рекордного рівня. Вартість перевищила $1950 за тисячу кубометрів. До цього ціна газу послідовно пробивала позначки в $1600, $1700, $1800 і $1900.

Китайський уряд звернувся до державних компаній з проханням забезпечити енергопостачання будь-якою ціною. А виробникам вугільної промисловості наказав працювати на повну потужність. Про це повідомляє видання Bloomberg. І це попри те, що раніше Китай впровадив для своїх споживачів та громадян ліміт на видобуток та використання енергоресурсів.

Влада Франції вирішила вжити заходів щодо зростання цін на газ. Еммануель Макрон заявив, що заблокує нове підвищення регульованих тарифів на газ, а також знизить податки на електроенергію з метою пом'якшити невдоволення громадян. Зазначимо, в країні з 1 вересня тарифи зросли на 8,7%.

Прем'єр Угорщини Орбан на саміті ЄС–Західні Балкани звинуватив політику Европрламенту у кризовій ситуації:

«Євросоюз повинен змінити свою політику, оскільки щонайменше частково причина зростання цін – це помилки Єврокомісії. Ми повинні змінити деякі «зелені» норми, інакше всі будуть страждати», – заявив він.

Варто зазначити, що Віктор Орбан давно має «особливу» позицію в ЄС, ймовірно підтриману дружбою з таким потужним союзником як РФ. За його словами, на Угорщину не вплине підвищення цін, враховуючи поточний режим обмеження цін. Свою позицію угорський лідер посилює перед майбутніми виборами. Проте його жорстка політична лінія стикається з обмеженнями, в наданнях фінансової підтримки країні.

Німецька компанія Deutsche Energiepool припинила постачання газу населенню через рекордно високі ціни. У ситуації, що склалася, в Європарламенті звинувачують російський "Газпром".

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що в Україні ситуацію загострює катастрофічна нестача газу в сховищах.

«Величезна робота йде в напрямку визначення, як пройти цю зиму. Ми розуміємо, що зіткнулися з надзвичайно складним газовою кризою. Він не український, він загальноєвропейський, ймовірно, вплине на весь світ», - заявив глава українського уряду.

Раніше Шмигаль заявляв, що Україна на початок жовтня закачала в свої сховища 18,8 мільярда кубів газу. Одначе крім українського газу, у сховищах знаходиться на зберіганні ще й європейський газ, це чотири мільярди кубів.

Для порівняння, у минулорічному опалювальному сезоні сховища були заповнені майже до максимуму - понад 28 мільярдів кубометрів, а у 2019 році - майже 22 мільярди кубів.

4 жовтня «Укртрансгаз» повідомив, що закачування газу на зберігання припинилася. У Нафтогаз-України, компанії, якій підпорядковується «Укртрансгаз» заявили, що для купівлі газу бракує коштів, йдеться про 45 мільярдів грн.

Чи загрожує дефіцит газу українцям

Якщо ціни на енергоресурси до кінця року можуть продовжити ріст, як вважає глава правління Асоціації постачальників енергоресурсів Артем Компан, то в Україні для населення фіксований тариф, і в цілому для споживачів хвилюватися не має потреби.

Проте за умов якщо низькі температури будуть тривати довше, може виникнути дефіцит ресурсу.

«У нас можуть виникнути добові дефіцити ресурсу в розмірі від 15 до 30 мільйонів кубів», - зазначив Компан.

Вихід є

Екесперт вважає, що варто загострити увагу на тих важілях, на які Україна може вплинути. Це заміна та реконструкція газових мереж та газових котлів, модернізація житла, яку можуть підтримати муніціпальна або центральна влада.

Також в силах українцям підвищити власний видобуток блакитного палива. Експерт зазначає, добуток газу у приватних компаніях демонструє постійне підвищення, попри те, що в «Укргазвидобування» скорочує видобуток газу.

Експерт показав як можна вийти з кризового стану у енергетиці, які пропозиції.

В Україні під загрозою закриття підприємства, для яких тариф на газ зростає за ринковою ціною.

Низка компаній-постачальників газу в Україні досі не уклав контракти з НАК "Нафтогаз", що чекає клієнтів.