Повені і посуха за останні 20 років все частіше "проблема" світ-вчені пов'язують це явище з катастрофічними змінами клімату

Починаючи з 2000 року частина планети все частіше страждає від посухи в той час, як в іншій частині світу кількість повеней збільшилася на 134%. Все це-наслідки глобального потепління, причому в найближчі десятиліття людству варто чекати радикальної зміни режиму випадання опадів, зсуву сільськогосподарських сезонів і продовольчої кризи. Про це в регулярному звіті Всесвітньої Метеорологічної Організації при ООН попередили вчені.

Зокрема, найбільші економічні збитки від посухи зараз несуть країни Північної Америки та Карибського басейну. А ось найбільшу кількість смертей, викликаних нестачею води, реєструють в Африці.

Вже сьогодні нестача питної води відчувається у 25% великих міст по всьому світу, через що страждають близько 2 мільярдів людей. У майбутньому, враховуючи приріст населення планети, цей показник буде тільки збільшуватися - згідно з прогнозами, до 2050 року брак питної води відчують вже 5 мільярдів людей

"Щоб уникнути водної кризи, світ повинен поліпшити системи запобігання катастроф в особливо вразливих зонах, де повені або посухи відбудуться з найбільшою ймовірністю", - йдеться у звіті метеорологів.

Вчені відзначають, що за останні 20 років запаси поверхневих і ґрунтових вод, а також води, що міститься в ґрунті, снігу і в льодах, скорочується на 1 сантиметр щорічно.

Примітно, що питною водою вважають лише 0,5% від усіх водних ресурсів планети, а значить - людство повинно змінити підхід до управління ними. При цьому, за даними, наведеними у звіті, в 75 країнах рівень ефективності використання водних ресурсів оцінюється як низький або нижче середнього. Ще 10 країн визнають, що вкрай неефективно використовують питну воду.

В Україні ситуація з водними ресурсами не набагато краща - вже у 2050 році, прогнозують вчені, питну воду для країни доведеться купувати. Зараз дефіцит води відчувається в 13 областях, при цьому в деяких з них вже почали використовувати воду, привезену з інших місць.

Крім того, за даними Світового банку, Україна посідає 124 місце (серед 181 країни світу) за показником "кількість питної води на душу населення". З цього випливає, що на 1 українця припадає всього 1 тисяча кубометрів місцевого стоку (для порівняння, в Канаді цей показник досягає 94,3 тисячі кубометрів).

Нагадаємо, із-за глобального потепління льодовик Тянь-Шаню може зникнути, що стане причиною нестачі питної води.

Нагадавши, Кліматичний фонд, який буде збирати екологічні податки і направляти їх на природоохоронні заходи може запрацювати в Україні вже в 2023 році.

Нагадавши, Верховна Рада розгляне програму "Питна вода України" на 2022 - 2026 роки.