Експерт показав як можна вийти з кризового стану у енергетиці, які пропозиції

Енергетичний колапс, який паралізує економіку багатьох країн світу дістався до України. На думку аналітика та економічного експерта Олексія Куща, є кілька виходів з ситуації, що склалася.

Пошук енергобалансу країни криється у ресурсах, які можна використовувати для розвитку та підсилення. Длоя того, щоб усвідомити з чого складається енергоресурс України варто зазирнути у таблицю Держстату, яка демонструє звідки береться та чи інша енергія в країні, дані за 2019 рік:

«У структурі енергетичного балансу 28,8% займає вугілля (51% якого - імпортний). У форматі «зеленого переходу» - це те, чим доведеться пожертвувати в першу чергу, тобто завдання номер один - пошук компенсатора діри в енергобалансі майже на третину від його загального значення», - вважає експерт.

Кущ зазначає, що наразі перейти на «зелену енергетику» змоги не має, тому що російський «Газпром», який постачає 41% від загальної кількості потреб країни, може перестати постачати газ, і від вугля відмовитися не вдасться. Тому терміново «слід шукати маневр потужностей в енергобалансі на 10-15% від підсумкового сальдо».

Атомна енергетика займає 24,3%. Експерт вважає, що це і є єдиний структурний елемент, який може забезпечувати стабільність енергетичного балансу країни найближчим часом. Решта показників можуть спрацювати лише у довготерміновій перспективі.

Що пропонує аналітик?

Енергобаланс демонструє, які механізми є для формування на профіцитному, а не хронічно дефіцитний рівні.

По-перше, слід знижувати роль вугільної теплової генерації.

По-друге, потрібно збільшити частку атомної генерації в загальному балансі.

По-третє, прискорити процес інтеграції нашої ОЕС з європейської ENTSO-E, в тому числі за рахунок запуску енергетичного моста Україна - ЄС (Хмельницька АЕС - Жешув).

Паралельно з тим слід добудовувати існуючі проєкти ГАЕС та запустити сучасні акумуляторні станції. Також необхідно розвивати і поновлювані джерела енергії, і не тільки сонячну і вітрову енергетику, але і біогазову, і базується на біомасі.

Варто зазначити що у Національній енергетичній стратегії 2030 прописані багато з того, що пропонує Олексій Кущ, та вже є зрушення у позитивному для України напрямку. Зокрема Центр Економічного Відновлення звітує про такі здобутки на шляху до економічно ефективного екологічного рівня країни, як схвалення Урядом Стратегії, яка визначає пріоритети забезпечення енергетичної безпеки. Перехід до включення України до європейської енергосистеми. «Укренерго» пройшло попередню сертифікацію як оператор системи для інтеграції в ENTSO-E.

«Затверджено Державну економічну програму поводження з відпрацьованим ядерним паливом до 2025 року. Її ключовий аспект – це добудова та експлуатація Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива з Рівненської, Южно-Української та Хмельницької АЕС. Відповідний об’єкт знаходиться у Чорнобильській зоні відчуження», - запевняють у Центрі ЕВ.

Чим загрожує Україні утримання тарифів на газ та електроенергію.

Українці, які втратили постачальника газу заплатять вдвічі дорожче.

В Україні планують виробляти "зелений" водень., який постачатимуть до країн Європи.