У Європі назріла енергетична криза через критичні ціна на газ та енергоносії, чи зможе Україна уникнути сумного розвитку подій

Ціни на газ на європейських біржах подолали історичну позначку, та стали причиною призупинення виробництва. У сховищах газу бракує запасів газу, які мають бути наповнені перед опалювальним сезоном.

В Україні, попри запевняння влади та «замороження» тарифів для споживачів, ситуація не найкраща. Під загрозою закриття підприємства, для яких, на відміну від побутових споживачів тариф на газ зростає за ринковою ціною.

У Нафтогазі куб блакитного палива для підприємств становить 38,5 грн.

На Європейських хабах ціна становить 1200 доларів за тисячу кубів, або 32 грн за один кубометр.

На Українській енергетичній біржі, ціна за куб газу злетіла до 38 грн.

За словами директора з інтегрованих комунікаціям «Нафтогаз України», Максама Білявського, основною причиною такого становища у Європі став російський «Газпром», який знизив постачання та накрутив ціну на блакитне паливо, викручуючи руки європейцям, та диктуючи свої умови.

Метою є запуск «Північного потоку-2», та повернення довготермінових контрактів, завдяки яким РФ завжди впливала на політичну ситуацію світу.

Варто зазначити, що Україні свого добутого газу для опалення взимку бракує. Тому принаймі 30% газу ми імпортуємо.

Наразі, Кабмін стримав зростання цін на газ, а вартість опалення було стримано за рахунок 4% податку на доходи фізосіб із державної скарбниці.

Ціна за місяць на блакитне паливо продовжать зростати. Наприклад, у жовтні, деякі постачальники показали ціну на наступний місяць в 30 грн за кубометр газу.

За словами енергетичного експерта Економічного дискусійного клубу, Олега Пензина, світова криза так чи інакше відіб’ється на кишенях українців. Адже всі підприємства переробної промисловості, хлібозаводи та інші, залежать від цін на енергоносії. І якщо влада приймає політичне рішення не збільшувати тарифи для населення, то більші кошти буде платити бізнес.

Операційний директор компанії GR Agro Ремпен Артем заявив, що не кожен постачальник погоджується надавати блакитне паливо підприємцям. Сезон збору урожаю в розпалі. Соняшник та кукурудзу зараз сушать, для сушарок на елеваторах потрібен газ, а користуватися можна тільки тим газом, за який уже заплатили. Для підприємства змінити постачальника палива досить складно.

«Ситуація для нас дуже гнітюча. Це може стати катастрофою, сушити можемо тільки газом. Є в країні елеватори, які працюють на альтернативних джерелах енергії. Але їх дуже мало, може 15-20% від загальної кількості, тому що вони технологічно складніші».

Ремпен запевняє, що без подорожчання продуктів харчування обійтися не вдасться, адже ціни на газ вже виросли в три рази.

Глава Нафтогазу Юрій Вітренко запевняє, що у газовій галузі відбулась міні-революція та реформа. На своїй сторінці у Facebook Вітренко написав, що «практично весь сегмент постачання газу населенню почав працювати у складі Балансуючої групи, створеної національною компанією Нафтогаз».

Також очільник Нафтогазу запевнив, що в балансуючу групу входять постачальники побутовим споживачам (населенню). За портфель балансування, куди включаються відбори тільки побутових споживачів у них окремі ЕІС) несе відповідальність перед ОГТСУ) Нафтогаз. У Нафтогазу договори, за яким ми продаємо постачальникам ті обсяги, які відбирають їхні побутові споживачі.

Експорт брухту чорних металів може бути заборонено в Україні у наступному році, чим це загрожує.

Українці, які втратили постачальника газу прийдеться заплатити ціну вдвічу більшу, Нафтогаз як ПОН підвищив ціну до 16 грн.

В Україні планують витратити 17 млрд на покращення якості питної води.