У Кабміні розрахували ціни на бензин та дизпаливо за формулою "Роттердам+", які цифри з’являться на заправках

У Мінекономіки перерахували роздрібні ціни на бензин і дизельне, враховуючи котирування палива в порту Роттердам, та включаючи вартість доставки в Україну і націнку АЗС.

"Відповідно до вимог п.41 постанови Кабінету міністрів № 1236 на підставі розрахунків АТ "НАК "Нафтогаз України" визначено середню вартість 1 л. дизпалива ULSD 10 ppm, - 23,23 гривень, та 1 л. бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm - 26,50 гривень", - йдеться у постанові.

Середню вартість дизпалива та бензину Мінекономіки визначає за даними Platts CIF NWE (порт Роттердам-Амстердам-Антверпен), а також витрат 27 дол./тонна на логістичне та інше забезпечення, як прописано у зовнішніх економічних договорах.

Станом на 4 жовтня, максимальна ціна бензину для його продажу через мережу АЗС не повинна перевищувати 31,5 грн/літр, на дизпаливо – 30,23 грн/літр. Такі ціни встановлено з урахуванням граничного рівня торговельної надбавки, вони вищі за кінець вересня на 1%.

Цікаво, що з кінця вересня до 4 жовтня включно, середня роздрібна ціна на бензин А-95 знизилася, на 4 копійки. За даними Консалтингової групи А-95, бензин знизився з 30,01 грн за літр до 29,07 грн за літр. Натомість ціна на ДП зросла з 28,52 грн до 28,64 грн за літр.

Станом на 5 жовтня, ціна на БСМР А-92 - 29,79 грн, А-95 30.99 грн, ДП, 27,49 грн.

Формула для розрахунку середньої ціни на бензин та дизельне паливо ідентична до формули на ціну вугілля та інші енергоносії, які діяли в Україні з 2016 по 2019 роки.

Ціноутворення засноване на котируваннях палива в порту Роттердам, та до цієї суми додані витрати на доставку в Україну.

У вересні Мінекономіки збільшило максимальну вартість бензину (з урахуванням граничного рівня торговельної надбавки) на 1,3% до 30,94 грн/літр, а дизельного палива — на 2,1% до 28,69 гривні/літр.

Рівень торговельної надбавки, тобто маржі до середньої ціни на ДП не має перевищувати 7 грн за літр і бензину – не вище 5 грн за літр.

Розрахунки робить «Нафтогаз України», який повинен їх надавати Міністерству економіки не пізніше 3 числа кожного місяця.

За даними Консалтингової групи "А-95" ціна, станом на 5 жовтня на бензин 95 марки становить 30,07 грн, на ДТ 28,78 грн, та на автогаз - 17,86.

Для порівняння можна побачити які ціна на автомобільне паливо у Європі:

У Мінекономіки зазначають, що після того, як задіяно державне регулювання на автомобільне паливо, цінники на АЗС вдалося суттєво стримати та стабілізувати.

Розрахунки середньої та граничної ціни не дають маніпулювати цінами на заправках. Динаміка зростання цін на пальне помітно сповільнилася.

За даними Держстату, за перші 4 місяці 2021 року індекс споживчих цін (або індекс інфляції) на бензин – А-95 – 115,2%, дизельне паливо - 117%.

Ціна на бензин теоретично може знизитися якщо світові ціни на нафту знизяться, або у випадку, якщо держава знизить податки для АЗС.

Для кого "Нафтогаз" підніме ціни вдвічі, чому клієнти ПОН змушені переплачувати за газ.

В Україні 50 великих компаній ТКЕ не підписали з «Нафтогазом» контракт на постачання газу.

Рекордне здорожчання газу в Європі може негативно відбитися на цінах на газ в Україні під час опалювального сезону.