Чи зможе відстояти Україна свій "ліс-кругляк"

Підприємці занепокоєні тим, що можуть скасувати заборону на експорт "лісу-кругляку". У разі скасування мораторію, більшість необробленої деревини можуть вивезти за кордон, впевнені підприємці. А невеликі підприємства зовсім залишаться без сировини.

Торік арбітраж між Україною та ЄС визнав, що мораторій порушує угоду про Асоціацію з Євросоюзом.

Останні шість років, після введення мораторію на вивезення лісу в ЄС, робота у деревообробних комбінатах та невеликих підприємствах налагодилася. Додалося робочих місць, адже з'явилася переробка, саме тут, на місці.

За даними Держстату, за перший рік дії мораторію деревообробна галузь України зросла на 16%. Якщо замінити чинну заборону "екологічними обмеженнями", через 5-6 років наша країна знову перетвориться на постачальника дерева для європейських меблевих фабрик. А звільнення робітників, які стабільно працюють на підприємствах з деревообробки неминуче.

"У цій галузі зайняті працівники малого та середнього бізнесу, тому вони є бюджетоутворювачами в невеличких містах. Ці компанії сплачують податки, люди в них працюють оформлені, ліцензії на обробку деревини є", — говорить міський голова Новогород Сіверського, Людмила Ткаченко.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що тільки на лісах, розвитку власної деревообробної промисловості Україна може заробити близько 40 млрд доларів.

Перший в історії спір між Україною та ЄС

Наприкінці 2020 року, у ЄС домоглися винесення арбітражним судом рішення, щодо скасування тимчасової заборони експорту необробленої деревини. У вересні минулого року відбулися слухання Арбітражної групи у спорі між Україною та ЄС про заборону експорту необробленої деревини (лісу-кругляку). Це перший в історії спір у рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Арбітраж визнав, що Україна має право обмежувати експорт лісу за певних обставин. Чинна заборона експорту 2005 року визнана судом повністю правомірною. Проте арбітри визнали, що заборона 2015 року має бути відкоректована з урахуванням повного права України регулювати цю сферу діяльності відповідно до статей 290 і 293 Угоди про асоціацію з ЄС.

У законі від 2015 року депутати вказали як одну з причин заборони на експорт – захист власного виробника, економічних інтересів України. Таке формулювання і стала причиною того, що Арбітраж визнав цю заборону незаконним, але визнав правомірність попереднього обмеження.

Арбітраж дозволив просто переписати причину, і якщо вказати збереження лісу і порятунок екології, таке формулювання не буде суперечити Асоціації.

Натомість зараз проштовхують закон № 4197-д, який фактично замінить мораторій на експорт деревини екологічними обмеженнями, прив'язуючись до фактора достатньої "залісеності".

На думку члена Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, нардепа від "Слуги народу" Олексія Устенко, скасування мораторію стане серйозним ударом по українській меблевій промисловості, адже ціни на сировину зростуть ще сильніше.

"ЄС максимально захищає свої ринки та лобіює інтереси власного товаровиробника. У цьому випадку ми повинні ввімкнути максимальний економічний егоїзм і захистити наших виробників, які створюють робочі місця, платять податки, допомагають місцевій інфраструктурі, а не годувати економіку іншої країни, стаючи сировинним придатком".

На підприємствах скасування мораторію побоюється. Впевнені, що після скасування мораторію весь кругляк поїде за кордон.

"Ми його просто не отримаємо. Весь ліс зараз продається з аукціонів. Маленькі підприємства не здатні конкурувати з великими. Якщо заборону на експорт скасують, то частину людей прийдеться звільнити", - впевнений директор деревообробного підприємства на Чернігівщині Андрій Яковенко.

В Укрзалізниці оголосили про закупівлю 80 електропотягів на Prozzoro.

Що буде з тими, хто контактує з олігархами? Варіанти для маневрів.

Чи є ризики через високі ціни на газ для української економіки