Як діяти під час атаки хімічною зброєю, та які види її бувають

російські окупанти використовували хімічну зброю в Сирії, тому очікувати, що ці терористи не використають її в Україні марно, принаймні краще готуватися до найгіршого, а знання зайвими не будуть. Тож, ми підібрали найголовнішу інформацію щодо зброї путінських вбивць.

Інформацію щодо імовірного застосування хімічної зброї підтверджують також у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

Які види хімічної зброї можуть використати російські війська

Росія може вдатися до найпідліших методів боротьби з волелюбним українським народом. Тому, попри Конвенцію про заборону використання хімічної зброї, можна очікувати атаки.

Види хімзброї:

  • Зарин - не має смаку, запаху, важче повітря.
  • Хлор - жовто-зелений газ, різкий запах хлору, важче повітря.
  • Аміак - характерний запах, легше повітря.
  • Іприт - сірчаний газ, важче повітря.

Аміак

Для отруєння ним терористи можуть обстріляти українські промислові об’єкти, як було "Сумихімпромом". Аміак удвічі легший за повітря, тому швидко підіймається у верхні шари атмосфери та може потрапляти в приміщення на останніх поверхах багатоквартирних будинків. При враженні аміачним газом виникає печіння слизових рота, носа і верхніх дихальних шляхів, до почервоніння шкіри та опіків.

Антидот

У разі випарування аміаку слід вимкнути газ, воду і побутові прилади та спуститися якомога нижче, прикривши рот і ніс змоченим у воді або розчині оцтової чи лимонної кислоти рушником.

Зарин

У військових цілях використовується як речовина нервово-паралітичної дії. При отруєнні зарином мимоволі скорочуються м’язи та секреторні залози, що призводить до судом, які переходять у паралічі. Порушується робота органів, спостерігається пото- та слиновиділення.

Отруїтися зарином можна від вдихання пари, дотику до речовини чи зараженої поверхні або ж прийому отруєної води чи їжі.

Антидот

Атропін. Вживати по 1 мл 3-4 рази на добу при ураженні легкого ступеня.
* при ураженні середнього ступеня по 2-4 мл, повторюючи введення кожні 20-30 хв по 1-2 мл до покращення стану або появи симптомів атропінізації (розширення зіниць, сухість та почервоніння шкіри, пригнічення секреції слини, тахікардія)
* при ураженні важкого ступеня по 4-6 мл, повторюючи кожні 3-8 хв по 1-2 мл до припинення судом або появи симптомів атропінізації. Антидоти також пралідоксім, діпіроксім. Зняття судом - бензодіазепіни або діазепам.

Важливо знати, що зарин опускається вниз, тому щоб уникати його слід підійматися на висоти.

Хлор

Газ, який має жовтувато-зелений колір, та специфічний присмак. В Сирії атаку хлором здійснили у 2018 році. Тоді бомбу на місто Саракіб скинув гелікоптер.

Основні шляхи атаки хлором: розпилення газу в закритому приміщенні, розпилення газу на вулиці, зараження води хлором.

Головний шлях ураження – вдихання парів хлору.

Антидот

Теоретично від парів хлору немає антидота, проте важливо знати, що переміщається хлор вниз, тобто при ураженні хлорною бомбою слід йти якомога вище. Також може допомогти дихати через вологу марлеву пов‘язку, змочену 5% розчином соди.

Іприт

Іприт або гірчичний газ також був одним з видів хімічної зброї, який використовували під час війни з Сирією.

Якщо це був запах часнику чи цибулі. Основний симптом – великі та болісні пухирі на шкірі.

Антидот

Немає

Фосфорні бомби

Внаслідок удару фосфорною бомбою спалахує сильна пожежа, яку важко загасити. Під час попадання на шкіру людини білий фосфор викликає важкі хімічні опіки. Смертельна доза речовини становить 0,05-0,15 г.

Викликати ураження кісток та кісткового мозку, а також змертвіння тканин. На додачу, людина отримує не просто опіки, а глибинні рани.

Антидот

Позбутися одягу, до якого прилипли частки білого фосфору, що палає. Якщо такої можливості немає, то занурте уражену шкіру у воду або сильно зволожте. Можна загасити вогонь і мокрою ганчіркою, проте при найближчому контакті з повітрям білий фосфор знову горітиме. Уражені ділянки шкіри після звільнення від одягу необхідно протирати розчином бікарбонату натрію або холодною водою.

Не можна торкатися фосфору пальцями! Опіки варто закрити вологими пов’язками. Вони мають бути просочені фізрозчином, щоб запобігти повторному загорянню фосфору. Протиотрутою для фосфорних бомб може стати атропін.

Для знешкодження отруйних речових вдома на випадок хімічної атаки мають бути:

Фізрозчин, респіратори, марлеві пов'язки, абсорбенти (вугілля/смекта/ентеросгель/сорбекс), за можливості атропін/пралідоксім/діпіроксім, хлор, сода, оцет.

Нагадаємо, що в ніч на 4 березня російські загарбники почали наступ на Запорізьку АЕС, на станції почалася пожежа.

Нагадаємо, що правда та фейки про повітряну тривогу, як ПС ЗСУ дбають про захист українців

Нагадаємо, що в Україні з'явився NFT-музей війни, кошти від продажу робіт підуть на гуманітарні потреби.