На українців, яким доведеться скористатися послугами "постачальника останньої надії", в жовтні чекають високі тарифи на газ

Ряд компаній-постачальників газу в Україні досі не уклав контракти з НАК "Нафтогаз", через що клієнти таких компаній можуть опинитися в неприємній ситуації - вже у жовтні їм доведеться платити за газ за ціною 16,56 гривні за кубометр. Річ у тому, що таких клієнтів автоматично переведуть на послуги НАК "Нафтогаз", який в Україні є так званим "постачальником останньої надії". Умови, на яких надає послуги "Нафтогаз", опубліковані на сайті компанії.

У порівнянні з 8 гривнями за кубометр, які, в середньому, правлять за свої послуги постачальники по Україні, така ціна видається завеликою. До того ж "постачальник останньої надії" залишає за собою право змінювати її в будь-який момент, оскільки НАК "Нафтогаз" прив'язує тариф до біржової вартості блакитного палива.

Таким чином українці, які звикли до "стабільної" ціни на газ, можуть раптово дізнатися про те, що встигли заборгувати постачальникові - про зміну постачальника і, звісно, тарифу, їх повідомлять постфактум, коли заборгованість вже буде сформовано. До речі, погасити таку заборгованість доведеться якомога швидше для того, щоб не залишитись без газу взагалі.

Варто додати, що в якості клієнта "постачальника останньої надії" можна перебувати лише протягом 60 днів - по завершенню цього періоду користувача буде від'єднано від газопостачання в тому випадку, якщо він не знайде собі нового постачальника або не укладе контракт з "Нафтогазом".

Примітно, що за законом постачальник, який з тієї чи іншої причини більше не може надавати послуги своїм клієнтам, зобов'язаний заздалегідь повідомити їх про це. Проте на практиці так буває далеко не завжди, тож єдиним виходом із ситуації залишається моніторинг "справ" у свого постачальника.

Довідково: постачальник останньої надії (або ПОН) є елементом українського ринку як електроенергії, так і природного газу. Він виступає гарантом енергозабезпечення: забезпечує постачання споживачу, коли комерційні постачальники з тих чи інших причин цього робити не можуть.

Нагадаємо, Кабмін збирається утримати тарифи на тепло від зростання за допомогою субвенції місцевим громадам в розмірі 11 мільярдів гривень.

Нагадаємо, в Україні 50 великих компаній ТКЕ не підписали з "Нафтогазом" контракт на постачання газу.

Нагадаємо, рекордне здорожчання газу в Європі може негативно відбитися на цінах на газ в Україні під час опалювального сезону.