Голова Нафтогазу Юрій Вітренко заявив, що транзит російського газу через українську ГТС продовжується

Голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко під час брифінгу заявив, що не може розкривати деталі політичних дискусій, але як генеральний директор компанії повинен забезпечити безперебійний транзит, поки для цього є технічні можливості.

Україна зараз повністю контролює транзит газу. Своєю чергою "Газпром" не блокує потужності, а видає всі законтрактовані обсяги. У разі, якщо не буде повномасштабної війни на всій території України, Україна буде продовжувати транзит газу.

"Ми розуміємо, що рф впритул підійшла до тих мінімальних обсягів, які вони зобов'язані постачати на європейський ринок, інакше вони не будуть виконувати свої зобов'язання за довгостроковими контрактами, будуть вимушені сплачувати величезні, багатомільярдні штрафи, і остаточно втрачати свою репутацію постачальника, тому ми не очікуємо припинення транзиту".

За словами Вітренка, великі російські компанії, як і раніше, користуються своїми західними рахунками для отримання грошей за експорт нафти та газу. Вітренко уточнив, що оплата за транзит здійснюється у євро та доларах.

Вітренко пропонує заморозити кошти від його продажу на ескроу-рахунках до того часу поки росія не виведе війська з України. Ескроу-рахунки - це місця, де кошти зберігаються до виконання зобов'язань за договором обома сторонами.

Російські війська в Україні дуже обережні щодо транзитної газової інфраструктури, хоча не шкодують розподільну інфраструктуру, і "для нас очевидно, що вони не хочуть завдавати шкоди своїм власним комерційним інтересам та своїм комерційним відносинам".

На брифінгу, що провів Вітренко для українських журналістів, він розповів, що були спроби з боку росії втрутитися у роботу трьох компресорних станцій на сході України, проте після попередження про ризики таких дій для транзиту "російські війська стали поводитися по-іншому".

Газопостачання для українців під час війни

На думку Вітренко, Україна знаходиться на правильному шляху розвитку газової промисловості. Обсяги газовидобутку збільшився у порівнянні з обсягами минулого року.

Через військову ескалацію, яка триває на лінії зіткнення, на лінії фронту, відбуваються цілеспрямовані атаки рф по об'єктах газової інфраструктури. Мова йде про обстріл установки з підготовки газу в Луганській області, це станція яка є важливою для забезпечення газу місцевих жителів. В результаті бомбардування та пошкодження обладнання 200 домівок залишилися без газу.

"Вимушені були перекрити подачу газу, наразі на жаль приступити до ремонту на багатьох об'єктах можливості немає тому що тривають періодичні обстріли. Але ми сподіваємося найближчим часом зможемо відремонтувати відповідну структуру і поновити постачання газу українцям".

Також у Донецькій області близько 200 домогосподарств знаходяться без подачі газу.Там аварію вдалося локалізувати та поновити газопостачання.

Також Вітренко зазначив, що у сховищах достатньо газу для сталого проходження опалювального сезону.

Жодного місяця такого не було, щоб у підземках було менше газу ніж середній, нормальний рівень.

Вітренко також прокоментував заяви путіна щодо того, що Україна крала російський газ. За словами Вітренка, який тривалий час працює у Нафтогазі, Україна ніколи, "не було жодного випадку", коли б Україна крала російський газ".

Ці заяви лунали в арбітражному суді, але вони нічим не були підкріплені. Він заявив, що це все спекуляції, які були спростовані українською стороною.

Також путін завив, що росія надавала якісь там преференції Україні.Вітренко заявив:

"Так ось, правда, вона протилежна від того, що каже пан путін. Навпаки, Україна переплачувала за газ і недоотримувала гроші за транзит. По-перше, це було доведено у Стокгольмському суді. Це рішення міжнародного арбітражу, і навіть той представник, якого надала росія, навіть він погодився, що росія недоплачувала гроші за транзит, і Україна переплачувала за російський газ", - зазначив Вітренко.

Також Вітренко зазначив, що Україна була обмежена контрактом, який був підписаний у 2009 році. Якби Україна не була обмежена контрактом, то різниця між тією сумою яку Україна заплатила з 2009 до 2019 року і яку могла заплатити якби користувалася європейськими правилами, становила 54 млрд доларів. Тобто це Україна надавала ці субсидії росії.

Нагадаємо, що ЄС намагається позбутись енергетичної залежності від рф.

Нагадаємо, що чому російський монополіст почав постачати газ по-максимуму та чи можна зняти ЄС з російської "газової голки".

Нагадаємо, що зниження акцизу і ПДВ на нафтопродукти вплине на вартість бензину та дизеля.