"Газпром", попри війну, небувалими до того обсягами постачає газ у Європу

Війна росії проти України викликала шок на товарно-сировинних ринках, стала очевидною вразливість європейської енергетичної системи, за повідомленнями "Оператора ГТС" України, завантаження української газотранспортної системи російським "Газпромом" становить понад 105 мільйонів кубічних метрів на добу згідно з транзитним контрактом.

"Газпром здійснює подачу російського газу для транзиту через територію України у штатному режимі, відповідно до заявок європейських споживачів 105,1 млн куб. м на 18 березня", – повідомив представник компанії Сергій Купріянов.

Як підтверджують дані "Оператора ГТС України", номінація на 18 березня становить 106,2 млн. куб. м, заявка на 17 березня була 94,6 млн. куб. м.

Газопровід "Ямал-Європа", який транспортує газ через Білорусь та Польщу до Німеччини, з вівторка перейшов у реверсний режим.

Шантаж Газпрома Європи до війни з Україною

Нагадаємо, від початку поточного опалювального сезону на європейських хабах почався ажіотаж з цінами на газ, які подолали історичні показники. "Газпром" почав штучно завищувати ціни на спотовому ринку для сертифікації трубопроводу "Північний потік-2" та укладання довгострокових контрактів.

Європейські експерти вказували декілька причин такого різкого стрибка цін. Основною - рішення "Газпрому", згідно з яким російський монополіст не замовив транзит газу газопроводом "Ямал - Європа", через що той перейшов у реверсний режим, за якого газ у ньому пішов у зворотному напрямку.

При цьому експерти зауважують, що на "поведінку" "Газпрому", імовірніше за все, вплинула заява керівника Федерального мережевого агентства Німеччини Йохана Хоммана, який зазначив, що одіозний газопровод "Північний потік-2" не буде сертифіковано, а отже - запущено в експлуатацію раніше другого півріччя 2022 року.

Очільник компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон назвав у той час політику "Газпрому" шантажистською, оскільки російський монополіст міг би збільшити транзит газу через українську ГТС, але відмовився робити це. На той час тривав шантаж Європи з метою якнайшвидшої сертифікації "Північного потоку-2".

Криза показала, наскільки Європа дозволила собі стати залежною від газу, нафти, вугілля й навіть ядерного палива з росії. Це робить континент особливо вразливим для будь-яких її кроків, спрямованих на посилення свого енергетичного панування. Тепер ЄС нарешті взявся за масштабну корекцію курсу.

Санкції від США та ЄС

Після підлого нападу росії на Україну США, Велика Британія та ЄС оголосили про відмову від російських "токсичних товарів". При чому Сполучені штати першими заборонили імпорт російської нафти, газу, вугілля. Американський президент Джо Байден підкреслив, що російська нафта більше не буде прийматися в американських портах. Таким чином "американський народ завдасть чергового потужного удару по військовій машині Путіна".

Європа, яка виявилася більш залежною від російської "бензоколонки" розглядає можливість об'єднати зусилля разом із США, Канадою та іншими великими виробниками енергії, для укладання Трансатлантичного пакту, щоб гарантувати постачання легкодоступних альтернативних джерел енергії.

Нещодавно Єврокомісія запропонувала стратегію щодо припинення залежності країн блоку від російського газу. Вже цього року такий план може призвести до істотного скорочення імпорту. Попри заяви канцлера Німеччини Олафа Шольца, що російські постачання поки що залишаються "необхідними" для європейської економіки.

Трансатлантичний енергетичний пакт між Північною Америкою та Європою необхідний, якщо Європа хоче за короткий час звільнитися від залежності від російських постачань.

Такий пакт міг би стати важливою основою для співробітництва в галузі інновацій і збільшення використання екологічно чистої енергії, а також для зниження попиту на енергію в довгостроковій перспективі. У комплексі такі заходи значно посилять енергетичну безпеку Європи та підвищать стабільність економіки на континенті.

Тиск росії на Європейську спільноту продовжився

Після початку віни, ЄС остаточно зупинив сертифікацію "Північного потоку-2". Кремль почала погрожувати залишити Європу без газу. Віцепрем’єр-міністр РФ Олександр Новак допустив зупинку "Північного потоку-1", яким проходить чверть усього газового імпорту ЄС.

А Путін склав списки та видав указ, згідно з яким Росія може обмежити постачання сировини на ринок "недружніх країн", до яких віднесли всіх членів Європейського Союзу.

У ЄС відповіли на терор путіна розробкою плану 8 березня, як лише за рік знизити залежність від російського газу на 2/3 та скоротити загальне споживання майже на 100 млрд куб м.

Від російського газу почали відмовлятися не лише в США

Найбільша німецька енергетична компанія E.ON перестала купувати нові обсяги газу у торгових компаній російського "Газпрому" у Європі.

У компанії заявили, що вони не мають довгострокових контрактів з виробниками газу безпосередньо, в її портфоліо невелика кількість блакитного палива була куплена у торгових компаній "Газпрому".

"Російський ринок не входить до наших цільових регіонів. Але ясно одне: якщо буде більш-менш тривалий фізичний дефіцит імпорту енергоносіїв, це матиме наслідки і для нас", — йдеться у повідомленні.

Британський прем'єр Борис Джонсон заявив, що планує відвідати Саудівську Аравію, Об'єднані Арабські Емірати та інші країни Перської затоки, щоб домовитися про додаткове постачання нафти.

Більша частина російської нафти, яка була експортована з портів залишилась поза попитом. За оцінками найбільшого інвестиційного банку JP Morgan, покупців намагаються знайти приблизно на 70% російської морської нафти.

Нагадаємо, що Європейський Союз затвердив четвертий пакет санкцій проти російських фізичних і юридичних осіб.

Нагадаємо, що США першими відмовились від імпорту російської нафти.

Нагадаємо, що Німеччина зупиняє "Північний потік-2" через російську агресію проти України.