Президент Володимир Зеленський ухвалив закони про кримінальну відповідальність за співпрацю з Росією

Про це розповів заступник голови парламенту Олександр Корнієнко під час включення на "1+1" 15 березня. Закони, які визначають відповідальність за колабораціонізм мають номер №5143 та №5144.

Що чекає на колаборантів

Закон №5143 визначає підстави, на грунті яких в Україні можуть ліквідувати політичні партії. Це стосується уповноважених осіб, які були засуджені за колабораціонізм цих політичних сил, і направлений також на юридичних осіб.

У законі №5144, Кримінальний кодекс доповниться статтею 111-1 "колабораційна діяльність". Вона запроваджує кримінальну відповідальність за співпрацю з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією або її військовими, або воєнізованими формуваннями у військовій, політичній, інформаційній, адміністративній, господарській та трудовій сферах.

Така діяльність каратиметься тюремним ув'язненням строком на 15 років, а також передбачатиме обмеження доступу до зайняття посад, пов'язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Нагадаємо, що колаборанти – це особи, які свідомо погоджуються на співпрацю із представниками цивільних або військових окупантів, що принесло шкоду державі.

Згідно з документом кримінальна відповідальність наступає за співпрацю з росією. Мається на увазі робота на окупаційну адміністрацію, озброєні або військові формування у будь-яких сферах.

Інші обмеження та кримінальна відповідальність

- Публічне заперечення збройної агресії проти України, тимчасової окупації українських територій, публічні заклики до співпраці із РФ - 10-15 років позбавлять посідати певні посади.

- Пропаганда в навчальних закладах на користь рф - несуть собою загрозу 2 років виправних робіт, або арешт до 6 місяців.

- Передача матеріальних ресурсів збройним формуванням рф, а також провадження господарської діяльності у взаємодії з росією буде каратися штрафом до 10 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або ж позбавленням волі на 3-5 років. Також передбачено конфіскація майна та неможливість працювати на певних посадах.

- Добровільне знаходження на посаді у створених рф незаконних органах влади на окупованій території, участь у незаконних виборах або референдумах – загрожує позбавленням волі на строк від 5 до 10 років, та неможливість ставати посадовцем і конфіскація майна.

- Політична співпраця та інформаційні заходи у співпраці з рф - каратимуться позбавленням волі на строк від 10 до 12 років та інші обмеження щодо займання посад та конфіскації майна.

- Якщо громадянин України добровільно обійматиме посаду в незаконних судових або правоохоронних органах на окупованій території, а також братиме участь у незаконних збройних формуваннях, у збройних формуваннях РФ – йому загрожуватиме позбавлення волі на строк від 12 до 15 років.

- Якщо внаслідок дій чи рішень, передбачених попередніми трьома пунктами, загинули люди, винним особам загрожуватиме позбавлення волі на строк 15 років або довічне позбавлення волі.

Особам, які були засуджені за колабораціонізм, забороняється бути членами виборчих комісій, офіційними спостерігачами, представниками кандидата на пост президента України у Центральній виборчій комісії, довіреними особами кандидата на посаду президента України, кандидатами на місцевих виборах тощо.

Нагадаємо, що Росія погрожує світові ядерною катастрофою, окупанти захопили АЕС у Запоріжжі.

Нагадаємо, що "Укрзалізниця" розпочала процедуру націоналізації російських вагонів, які "застрягли" на території України.

Нагадаємо, що Мінцифра запустила сайт збору пожертв у криптовалюті на протидію агресору.