Українська економіка може втратити через війну до половини ВВП

Йдеться про 500 млрд доларів, заявив очільник Міністерства фінансів Сергій Марченко в інтерв'ю Forbes.

За його словами, наслідки, з якими стикнеться Україна після війни можуть бути колосальними.

На території бойових дій припадає понад половина ВВП України

"На 10 областей, де йдуть бойові дії, припадає половина ВВП. Найважливіша ділянка – Харків, Київ та Маріуполь, які вносили дуже суттєвий внесок у ВВП. Багато логістичних ланцюжків повністю розірвані, багато підприємств знищено фізично, деякі – не можуть працювати в режимі війни, багато працівників просто поїхали",- зазначає представник уряду.

За попередніми підрахунками Мінекономіки, втрати становитимуть від третини до половини ВВП. За іншою оцінкою, йдеться про 500 млрд доларів. Точно можна буде порахувати лише після війни.

Крім того, за словами міністра, при доходах, що різко знизилися, у бюджету зараз величезні витрати. Прибуток від митниці зараз становить 15% надходжень мирного часу.

Зупинка роботи критичних підприємств дається взнаки

За словами Марченка великі втрати українська економіка терпить не тільки на тих територіях де йде війна. Він навів приклад одеської митниці, яка приносила 20% надходжень, і яка наразі не може працювати.

Також за слвоами Марченка, Київська митниця теж зупинилася, функціонує лише західний напрямок. Традиційні вантажі не їдуть, до того ж Кабмін ухвалив рішення щодо гуманітарки та продовольства, що теж веде до зниження доходів бюджету.

"У перші дні Національний банк перерахував частину доходів, держбанки заплатили дивіденди, багато підприємств заплатили податки наперед. Все це дозволило відшкодовувати ПДВ, здійснювати соціальні виплати та обслуговувати борг", – додав Марченко.

Він також підтвердив, що можливість провести реструктуризацію боргів не розглядається – "якщо ти хочеш приймати нові позики, будь ласкавий, акуратно обслуговувати старі".

Найбільші виплати за держборгом очікуються у вересні – 900 млн доларів, у решту місяців – у межах 100–150 млн доларів.

Після війни, як сказав Марченко, основним завданням буде поновлення роботи бізнесу, інфраструктури, робочих місць. Також треба буде повернути додому мільйони вимушених переселенців.

Чи поможуть партнери

Наразі актуальне питання – налагодження стабільного забезпечення наших Героїчних Військових як мінімум на найближчі півроку. А також забезпечення базовими продуктами мільйонів людей, які фактично в один день втратили свою роботу.

Про це розповів виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук. Він зазначає, що в України є непоганий запас міцності у вигляді валютних резервів, щоб годувати мільйони переміщених людей, які фактично вже другий тиждень нічого не виробляють.

"Однак, я б пропонував нашим керманичам притримати цей резерв, і водночас поставити перед нашими західними партнерами вимогу (так, вимогу!) масштабної гуманітарної підтримки", - наголосив Боярчук.

На його думку, жодні кредити МВФ чи ЄС не витягнуть той обсяг гуманітарних потреб, який намалювався перед нами на горизонті.

"Ми повинні вимагати, щоб у цій війні країни ЄС стали нашим повноцінним тилом і взяли на себе зобов’язання постачання базових продуктів у тих обсягах, які будуть потрібні", - зазначає економіст.

Нагадаємо, що російський бізнес і майно в Україні націоналізують.

Нагадаємо, що заарештовані золотовалютні резерви рф передадуть Україні - про яку суму йдеться.

Нагадаємо, що чи можна уникнути подорожчання пального в Україні.