Після російської навали на Україну, ціни на пальне зросли, цьому є декілька причин та шляхів розв'язання проблеми

Міністерство економіки 13 березня оприлюднило нову середню вартість бензину та дизельного пального, від якої заправки можуть встановлювати свою націнку. Про це повідомляє Мінекономіки.

Порівнюючи з початком березня, ціна зросла на 5 грн для бензину та на 9 грн для дизельного.

У повідомленні від міненерго йдеться:

"Згідно з вимогами пункту 414 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 "Про встановлення карантину та введення обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання розповсюдженню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, викликаної коронавірусом "Нафтогаз України" (лист від 11.03.2022 № 16/2-49-22) визначено середню вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 ppm, що становить 39,90 грн, та 1 літра бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm , яка становить 38, 97 грн".

Враховуючи націнки, які дозволила влада, ціна на заправках бензину становитиме - 43,52 грн/л, дизельного пального – 44,9 грн/л.

Чи впливатимуть санкції накладені на росію на світові ринки

Нафтопродукти зросли в першу чергу через накладені на рф санкції. Особливо болюче вдарили по ринках росії, та світових нирках - ціни на нафту.

Заборона США та Канади на купівлю російської нафти, а також наміри скорочення закупівель з боку ЄС призвели до стрімкого зростання світових цін на нафту, хоча адміністрація Байдена веде переговори з ОАЕ та Саудівською Аравією щодо збільшення видобутку, а також обіцяє зменшити санкції для Ірану та Венесуели в обмін на збільшення поставок нафти на світовий ринок.

За слвоами генерального секретаря ОПЕК Моххамада Баркіндо, попри те, що ф’ючерси на нафту після вторгнення росії до України подорожчали на 30%, фізичного дефіциту нафти немає.

Світові запаси нафти, що не менше 7 днів зберігалися на танкерах по всьому світу, станом на 4 березня виросли за тиждень на 2,3% до 97,09 млн барелів.

Аналітик з ОПЕК Айед аль-Кахтані розповів, що поточні рекордно високі ціни на нафту є "нездоровими" для всіх учасників ринку, тому сподівається, що криза мине так само швидко, як і сформувалася.

Чи є рішення з ростом цін для українського ринку?

Директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн заявив, що 13 березня на європейських ринках ціна нафти та нафтопродуктів знизилася на 15-20%.

"Страхи стосовно ембарго щодо Росії зникли. Світ звикає до думки про майбутнє без кривавих російських вуглеводнів. Сигналом до зниження цін, очевидно, послужили заяви Арабських Еміратів, Венесуели та США із закликами збільшити видобуток нафти", - розповів екскперт.

Сергій Куюн вважає, що крім того на ринок вплинули санкції стосовно російських енергоресурсів, що пришвидшило введення в дію програми ЄС щодо відмови від росіморту.

"Якщо ще вчора підвищення цін на АЗС до 50 грн і вище не викликало сумніву, то зараз теоретично цього можна буде уникнути. А за активних дій уряду та Верховної Ради – пірнути й під 40 грн/л", - заявив Куюн.

За розрахунками, собівартість постачання пального за поточними світовими цінами становить 43 грн за літр бензину та дизеля. Плюс націнка від Міненерго - 4,5 та 5 грн за літр та отримаємо можливу вартість пального на українських АЗС.

Що заважає знизити ціну на пальне в Україні

За словами Сергія Куюна, в Україні діє довоєнна формула регулювання цін, яка враховує постачання з Росії та Білорусі. На другу декаду березня 2022 року максимальна ціна зафіксована на рівні 43 грн з націнкою. Це означає, що кожен "європейський" літр коштуватиме постачальникам у ті самі мінус 4,5-5 грн за літр.

На гуртовому ринку дизпальне сьогодні коштує 42-45 грн/л, тоді як "рекомендована" ціна на АЗС – 36 грн/л.

Для захисту споживачів та економіки необхідно рішення про скасування ПДВ та акцизу. Президент України Володимир Зеленський учора вже заявив, що Верховна Рада найближчим часом збереться на засідання, щоб ухвалити відповідне рішення.

Нагадаємо, що Нацбанк повернув обмеження на вивіз певних сум за межі України.

Нагадаємо, що у Польщі спростили умови працевлаштування для біженців з України.

Нагадаємо, що у Великій Британії пропонують створити план повоєнної відбудови України.