У четвер 10 березня у Версалі відбувся екстрений саміт ЄС щодо російського вторнення на Україну

Президент Литви Гітанас Науседа позитивно та оптимістично прокоментував рішення Європейської ради стосовно європерспективи України. Про це він повідомив у Twitter. На саміті одним з найбільш спірних положень стало питання щодо прагнення України вступити до ЄС.

За словами Науседи, який є одним з найбільших адвокатів вступу України до ЄС, - відбулася історична подія.

"Історична ніч у Версалі. Після п'яти годин гарячих дискусій лідери ЄС сказали "так" українській євроінтеграції. Процес почався. Тепер ми і українці повинні зробити це швидко. Героїчна українська нація заслуговує знати, що її раді в ЄС", - заявив Науседа.

Обговорення тривало понад 5 годин. Європейська Рада визнала європейські прагнення та європейський вибір України, як зазначено в Угоді про асоціацію. Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський 28 лютого 2022 року спираючись на право України обирати свою долю, подав заявку України на вступ до Європейського Союзу.

Рада ЄС без зволікань запропонувала Єврокомісії подати свій висновок щодо цієї заяви відповідно до відповідних положень Договорів ЄС.

"До винесення цього висновку вже відтепер ми будемо ще більше зміцнювати наші зв’язки та поглиблювати наше партнерство, щоб підтримати Україну на її європейському шляху. Україна належить до нашої європейської родини", - йдеться у рішенні, прийнятому на саміті.

У рішенні є позитивні посилання, але відсутнє посилання на статтю 49 Договору ЄС щодо процедури приєднання, а також немає ані позитивних, ані негативних згадок про "пришвидшену процедуру", вступу якої прагнула Україні.

Що думають лідери ЄС щодо вступу України до євроспільноти

Президент Франції Еммануель Макрон вважає нереальним вести переговори про вступ в ЄС з країною, яка перебуває у стані війни. Про це він заявив перед початком саміту у Версалі.

"Чи можемо ми відкривати процедуру приєднання з країною, яка перебуває у стані війни? Я так не думаю", - сказав Еммануель Макрон.

Водночас Макрон вирішив "надіслати сильний сигнал" Україні, Молдові та Грузії, які нещодавно подали заявки на членство.

Також прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте не бачить можливості швидкого приєднання України до ЄС, заявляючи, що такої прискореної процедури вступу не існує.

"Нідерланди і Україна стоять пліч-о-пліч, але немає такої речі, як прискорений вступ", - заявив Рютте.

Початковий етап тривалого процесу щодо оголошення країни-кандидата та початку переговорів про членство розпочато.

На саміті виразили готовність політично наблизити Україну до ЄС, поки цей процес відбувається.

Президент Європейської ради Шарль Мішель наголосив на пропозиції надати додаткові 500 мільйонів євро допомоги через так званий Європейський фонд миру, який використовується для надання військової допомоги Києву.

Нагадаємо, що російський бізнес і майно в Україні націоналізують.

Нагадаємо, що 10 березня МЗС України та росії зустрілися в Анталії, говорили про гуманітарні коридори та припинення вогню, результати мінімальні.

Нагадаємо, що США нададуть Україні понад 13 мільярдів доларів.