Українці, політики та навіть військові просять "закрити небо", через війну росії проти України

Багато українців закликають закрити небо над Україною, та вважають, що це забезпечить безпеку на Україні, проте це не зовсім так. На думку воєнних експертів, створення безпольотної зони практично неможливе з технічної точки зору. Про це повідомляє видання SME.

Про це розмірковували генерали - колишній командувач Навчального центру НАТО Павел Мацко, колишній начальник Генерального штабу чеської армії Іржі Шедівий, а також генерал армії та колишній начальник штабу НАТО Петр Павел.

Що таке безпольотна зона

Офіційно оголошена заборонена для польотів зона над Україною не мала б сенсу, якби країни НАТО не могли гарантувати її військовою силою. Завдання таких зон – захистити визначений район від атак ворожої авіації. Active Layered Theater Ballistic Missile Defence, це система багатошарової протиповітряної оборони НАТО. ППО НАТО — це одразу кілька різних систем захисту від літаків та ракет супротивника, взаємопов’язаних між собою.

Щит на 90 % розгорнутий у країнах НАТО і вже працює. Проте його спроможності якраз і є тією причиною, через яку путін прийме її застосування в Україні чи не оголошенням Третьої світової з боку НАТО.

Літаки, які охороняють заборонену для польотів зону, супроводжують іноземні літаки з неї. Вони також можуть змусити їх приземлитися або навіть збити. Невеликі заборонені для польотів зони встановлюються над конституційними будівлями країн або над місцями проведення масових заходів, таких як Олімпійські ігри тощо.

Коли Сполучені Штати встановили заборонені для польотів зони над північним і південним Іраком після війни в Перській затоці 1991 року, близько 50 літаків чергували по кілька годин на день, щоб захистити курдську та шиїтську меншини від вертолітних атак іракського диктатора Саддама Хусейна.

Нині ж, як зазначається, повітряний простір над Україною є гарячим полем бою.

росія використовує проти України літаки, гелікоптери, ракети класу "земля-повітря" та балістичні ракети.

"Таке складне поле бою було б дуже важко забезпечити. Довелося б закинути в український повітряний простір літаки НАТО, які б обстріляли протиповітряну оборону росії та зіткнулися б із російськими літаками", — каже генерал Мацко.

Крім того, заборонену для польотів зону неможливо забезпечити тільки силами літаків НАТО, які вилітають з аеропортів на території країн Альянсу, як-от словацький аеропорт Сляч або польські військові бази в Познані та Лансько.

Для того, щоб НАТО міг повністю захистити повітряний простір України, Альянсу також довелося б створити авіабази на території України. Проте багато з українських аеропортів вже зруйновані або пошкоджені російською армією.

Колишній командувач Об’єднаних сил сер Кріс Деверелл вважає, що забезпечення НАТО безпольотної зони над Україною можливо було б обговорювати і що особисто він змінив думку з цього приводу.

Щоб Альянс забезпечував безпольотну зону над Україною, тому що це неминуче призвело би до ескалації конфлікту, але почав змінювати думку, тому що путін явно налаштований іти далі.

"Вже постає питання, чи доведеться НАТО воювати з ним зараз, чи згодом?" - ставить питання екскомандувач.

Альтернатива "закритому небу"

Варіанти існують навіть попри дефіцит часу на розв’язання проблеми. Чим насправді міг би допомогти швидко й ефективно Захід — так це передачею Україні своїх тактичних систем ППО типу мобільних та універсальних Patriot або THAAD. За оцінками багатьох експертів, ці системи, хай і не на 100 %, допомогли б закрити небо над Україною без ризику початку ядерної війни.

Нагадаємо, що США, Велика Британія та ЄС оголосили про відмову від російських "токсичних товарів".

Нагадаємо, що як зателефонувати рідним із зони бойових дій.

Нагадаємо, що під час воєнного стану та на рік після підприємців звільнили від сплати ЄСВ та ще низки податків.