Аналітики в JPMorgan заявили, що для РФ можуть настати скрутні часи вже в березні, недалеко до банкрутства

Оскільки значна частина московських резервів у розмірі 640 мільярдів доларів закрита на Заході, а санкції гальмують транскордонні потоки капіталу, інвестори побоюються, що Росії, вперше в історії загрожує дефолт по суверенному боргу у твердій валюті. Про це пише Reuters.

У середу 2 березня Центральний банк припинив виплачувати інвесторам зобов'язання за облігаціями ОФЗ, а розрахункова система Euroclear припинила приймати російські активи.

По рублевому боргу дефолт у Росії відбувався у 1998 році, коли Москва відмовилася від ОФЗ. Але навіть тоді доларові облігації виплачувалися. Санкції, яких вжив Захід заморозили активи центрального банку, що відбувається вперше за всю історію РФ.

Частково це пов’язано з тим, що Росія має в обігу лише 40 мільярдів доларів у міжнародних облігаціях, що є незначними у порівнянні з аналогами та її власним ВВП.

Облігації в основному торгувалися значно вище номіналу до середини лютого. Проте 2 березня на біржі NY, облігації коштували один цент.

Іноземці, які володіють приблизно половиною російського боргу у твердій валюті, очікують на 16 березня, коли вона повинна виплатити 107 мільйонів доларів за двома облігаціями.

"Росія буде платити чи ні? На цей час існує дуже значна невизначеність після санкцій, застосованих до російського центрального банку та міністерства фінансів", - сказав керівник відділу боргів на ринках, що розвиваються Марсело Ассалін.

JPMorgan і глобальна банківська група Інститут міжнародних фінансів (IIF) попередили про значне зростання ризику того, що Росія може очолити свій перший дефолт по зовнішньому боргу.

16 березня є першим із кількох платежів, ще 359 мільйонів доларів сплачено за облігаціями 2030 року, які мають бути сплачені 31 березня. Перший платіж за основним боргом має бути здійснений 4 квітня після погашення облігації на 2 мільярди доларів.

Теоретично у Росії є великі резерви для покриття боргів. На практиці заморожування активів скоротило те, що центральний банк має в наявності для здійснення платежів.

По-друге, здійснення платежів буде складніше після того, як санкції обмежили доступ Москви до глобальних платіжних систем SWIFT. І, нарешті, заморожування активів підриває здатність Росії захищати свою валюту, підвищуючи вартість обслуговування зовнішнього боргу.

"Заморожування валютних резервів може значно послабити рубль і викликати побоювання дефолту для суверенних держав і компаній", – сказав аналітик Дірк Віллер.

Росія, можливо, зможе платити, використовуючи наявну готівку і навіть без SWIFT. Але багато хто стверджує, що у нього мало стимулів для цього, враховуючи орієнтацію Заходу на заощадження, які він тримав в офшорах.

Рейтингове агентство Moody's заявило:

"Рішення західних урядів відрізати Росію від міжнародної фінансової системи в поєднанні з потенційно слабкою готовністю російського уряду вчасно та в повному обсязі обслуговувати свій борг підвищують ймовірність більш серйозних кредитних наслідків для іноземних власників Російські боргові цінні папери".

Москва вже заборонила іноземним інвесторам продавати внутрішні російські активи та наказала тимчасово призупинити виплати за цінними паперами іноземним організаціям.

Нагадаємо, що від SWIFT відключають 7 найбільших фінустанов РФ.

Нагадаємо, що з Росією перестають мати справу все більше компаній зі світовим іменем.

Нагадаємо, що Європейський суд з прав людини наказав РФ припинити бомбити цивільні об'єкти.